Tarihimize Bir de Bu Yönden Bakalım

761 views
views

Dünyanın en büyük satranç müzelerinden biri Ankara’da. 31 Ocak 2012’de 412 satranç takımıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Akın Gökyay’ın bugün sayısı 540’a ulaşan zengin koleksiyonu, Ankara’da Hamam Arkası’nda kurulan, Türkiye’nin özel müzeler listesinde tescilli ilk ve tek müzesinde sergilenmektedir.

Gökyay, yaptığı konuşmada, “Bu müzeye gelenleri dünya yolculuğuna çıkaracağız. Başka başka ülkelerin tarihlerini, kültürlerini, ilginç özelliklerini satranç takımlarında görebilecekler. Tacikistan’dan Endonezya’ya, Kenya’dan Yeni Zelanda’ya, Mısır’dan Fransa’ya, İtalya’dan Azerbaycan’a tam 103 ülke 540 satranç takımında canlanıyor.” açıklamalarıyla insanların satranç müzesine olan merakını daha da üst seviyelere çıkarmıştır.

Bir kültür buluşmasına ön ayak olan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Ülkemizde ne yazık ki sanata, kültüre, musikiye ilgi çok az. Bu yüzden huzura kavuşamıyoruz. Oysa kültürle ve sanatla ne kadar çok meşgul olursak, işte o zaman zihin dünyamız gelişir. İnsanlar bindikleri arabayla, giydikleri elbise ile, gittikleri mekan ile statü değiştirmeye çalışıyorlar, oysa bunun yolu toplum olarak sanat ve kültürle harmanlanmaktan geçiyor.” sözleriyle  günümüz toplumu hakkındaki  yakınmalarını dile getirmiştir.

Ne yazıkki toplum olarak ne müzelere ne de satranca karşı ilgiliyiz. İnsanlar dış görünüşleriyle veya maddi güçleriyle üst seviyede olmaya çalışırken küçük bir ayrıntıyı atlıyorlar. Akıl her şeyden üstündür. Akıl her türlü maddi gücün önüne geçebilme özelliğine sahip en büyük hazinedir.

Satranç herhangi bir oyun değildir. Satranç, bir strateji oyunudur. İnsana analitik düşünebilmeyi öğretir. Ve analitik düşünebilen insan da bugününü ve yarınını iyi planlayabilir.  Yaşamda da satranç oyununda da esas olan mücadeledir. Satranç bir mücadele yönetimidir. Yönetim becerisidir. Yönetim sanatıdır. Hatta bazen bir kriz yönetimidir. Satranç bizlere oyunda olduğu gibi yaşamda da kısa ve uzun vadeli hedeflerin olması gerektiğini, amacı olmayan oyununda yaşamın da bir şey ifade etmeyeceğini anlatır. Hedefe ulaşmak için bir plan yapılması bu plan doğrultusunda eldeki olanakların en akılcı,en ekonomik kullanımını öğretir. Hedefe ulaşan yolda, gelebilecek tüm olumsuzluklara karşın tedbirli olmayı,ayrıntılar hesaplansa bile yapılan tüm hamlelerin asıl amaca hizmet etmesi gerektiğini ortaya koyar.

Satranç, başarının kolay yoldan elde edilemeyeceğini bunun için bazı bedellerin ödenmesi, fedakarlıkların yapılması, planlı ilerlenmesi gerektiğini öğretir. Satranç, insana zamanı kullanabilme becerisi kazandırır. Günümüzde her ne kadar zaman kavramı önemini yitirmiş olsa da zaman sadece bir kavram olmanın ötesinde, artık pek çok kavramında belirleyicisidir. Doğru bile ancak kendi zamanında yapılırsa doğrudur.