Tahliye mi Beraat mı Tartışması

1.265 views
views

MİT tırları haberleri nedeniyle “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, cebir ve şiddet kullanarak T.C Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme” ile suçlanarak tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile basın ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine” karar verdi. 3’e karşı 12 oyla “hak ihlali” kararı veren yüksek mahkeme, kararı “ihlalin ortadan kaldırılması için” davanın açıldığı 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

92 günlük tutukluluğun ardından tahliye oldukları gece yaptıkları konuşmada tutuklu gazetecileri unutmadıklarını dile getiren Gül ‘Bizim kişisel olarak 90 günlük, 3 aylık meselemizin çok önemli olmadığını, bunun haber yapan herkes tarafından ödenebileceğini düşünüyorum. Hapisteki gazeteciler için mücadele etmeye devam etmemiz gerekiyor.” derken Dündar da  Bizim ödediğimiz bedel Türkiye’de gazetecilerin ödediği bedelin yanında bir hiçtir. Bizimki bir hiçtir.Bu meslek bu haberleri yayınlayabilmek adına ölüm bedelleri ödedi. Bizimki onun yanında bir hiç. Sizler sayesinde dik durduk, sonuç aldık. Her türlü tehdide rağmen o haberleri o savunacak hale geldik. İçeride gazeteci arkadaşlarımız bizi unutmayın dediler. Bu karar onlarında çıkmasına emsal olacaktır. Bunun iyi bir başlangıç olmasını ümit ediyorum. ‘ şeklinde konuştu.

uncut_page__397158829

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Dündar ve Gül’e ilşkin olarak  tutuksuz yargılanmaları daha doğru şeklinde görüş belirtmişlerdi. Yanı sıra Cumhurbaşkanı’nın da gazetecilerle ilgili kişisel olarakta şikayetçi olmuştu ve kararın ardından yaptığı açıklamada AYM’nin kararını tanımıyorum demesi Bülent Arınç’ın Erdoğan’a yönelik eleştiride bulunmasına yönelik kapıyı açtı.

26 Kasım 2015’te tutuklanan gazeteciler 26 Şubat’ta tahliye edildiler. Bu günün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum gününe denk gelmesi ile ilgili olarak Dündar : ‘Sayın Cumhurbaşkanının doğum gününü kutlu olsun. Biz de evlilik yıl dönümümüzde içeri girmiştik, bu da kendisine doğum günü hediyesi oldu’  dedi.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), kararı memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Prof. Noam Chomsky de Gül ve Dündar’ın tahliyesine ilişkin olarak :’ Tutuklulukları bir skandal idi. Umarım salınmaları gelecek için ümit verecek bir işarettir. Onlara saygılarımı ve en iyi dileklerimi yolluyorum.” açıklamasında bulundu.

Davanın beraat mi tahliye mi olduğu tartışması şu an gündemde.  Alınan mahkeme kararı tutuklu gazeteciler için tarihi önem taşımakta.

Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Can Dündar ile Erdem Gül hakkında verilen tahliye kararına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ”Bu karar beraat kararı değil, tahliye kararı. Dava devam edecek, biz de yakından takip edeceğiz” sözlerini, “İbrahim Kalın’ın dediği gibi bir tahliye kararı değil, düpedüz dolaylı bir beraat kararıdır. Hayırlı olsun!” ifadeleriyle yanıt verdi.

Burcu KESKİN

http://t24.com.tr/haber/can-dundar-ve-erdem-gul-sadece-tahliye-edilmedi-aslinda-beraat-etti,329782

http://t24.com.tr/haber/gazetecilik-kazandi-aym-can-dundar-ve-erdem-gul-icin-ozgurluk-istedi,329560

http://t24.com.tr/haber/chomsky-dundar-ve-gulun-tutukluluklari-skandaldi-onlara-en-iyi-dileklerimi-yolluyorum,329687

http://t24.com.tr/haber/can-dundar-ve-erdem-gul-gazeteciler-icin-mucadele-etmeye-devam-etmeliyiz,329721

http://www.postmedya.com/gundem/can-dundar-erdogan-a-dogum-gunu-hediyesi-vermek-istedik-h123982.html