S&P Türkiye’ye Cezayı Kesti

1.374 views
views

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmezken(BB+) “durağan” olan not görünümünü “negatif” seviyesine düşürdü.

Türkiye’nin kredi notu olarak BB+ pozisyonunda durması bu konuda spekülatif özellikte olduğunu ve  belirsizlikler taşıdığını ifade ediyor.

‘’Durağan’’ not görünümünü ‘’negatif’’ seviyesine düşürmesi ise şu anda BB+ olan kredi notunun BB’ye düşebileceği uyarısı anlamına geliyor

Bu durumun en büyük nedeni de Gezi Olayları ile başlayan ve 17 Aralık yolsuzluk soruşturnası ile iyice şiddetlenen ekonomik istikrarın bozulma riski ve son olarak MB’nin faiz oranlarını arttırması olarak görülüyor. Yani özetle ekonominin gidişatı iyi görülmüyor.

S&P’nin bu cezayı kesmesi ile beraber Moody’s ve Fich gibi reyting kuruluşlarının da benzer raporlar sunması ve not düşürmesi bekleniyor.

Ayrıca S&P bu not düşüşünü şöyle açıkladı: “İlk olarak, Türkiye’nini mali ve parasal politikaları, dış koşulların sıkılaşmasıyla ülkenin sert iniş potansiyelini gözler önüne serdiğine inanıyoruz. Zayıf büyüme hemen hemen kesinlikle daha kötü mali performansa yol açabilir ve aynı zamanda Türkiye’nin mali sektördeki aktif kalitesi üzerinde baskı yaratabilir. İkinci olarak, Türkiye’de kurumsal denetim ve denge ile yönetim standartları beklenmeyen bir erozyona uğramış görünüyor. Örneğin, TCMB’nin bağımsızlığı ve şeffaflığı konusundaki herhangi bir kısıtlamanın ekonomi için bir risk teşkil ettiğine inanıyoruz”

MB’nın bağımsızlığını üstü kapalı bir şekilde sorgulayan S&P, bu konunun ciddi ekonomik sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Bununla beraber;

-Enflasyon beklentisini %5 olarak belirleyen Türkiye’nin bu beklentisini gerçekçi bulmaması,

-Dış fonlamanın pahalılaşacağı ve bu durumun döviz fiyatlarını arttırarak cari açığa olumsuz etki yaratacağı,

-Bu gibi durumların finansal sektöre de darbe vurabileceği gibi sorunların da bu not uyarısına etkisi olduğu ve 12 ay içinde 3te 1 ihtimalle notun düşürüleceği de belirtildi.

(Kaynak: dunya.com , mahfiegilmez.com)