Soma Faciasına Uluslararası Basından Bakış

1.481 views
views

Soma’da yaşanan maden faciası Dünya’nın önemli gündem maddelerinden birini oluşturdu. Kimi ülkeler naklen haber yaparken, kimi ülkeler analiz şeklindeki haberlere yöneldi. Haberlerde arama kurtarma ekiplerine ilişkin fotoğraflara da yer verildi. Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Hollanda haberlerinde faciaya yer veren bazı ülkelerden. İşte o haberler:

Almanya:

Alman Bild gazetesi, “Anneler ve eşler maden ocağının girişinde ağlıyor” başlığını verdiği haberde maden ocağında meydana gelen felakette 200’den fazla kişinin öldüğünü yazdı.

Süddeutsche Zeitung gazetesi “Kurtarm ekipleri madende mahsur kalan işçileri kurtarmak için çalışıyor” başlıklı bir haber yaptı.

İngiltere:

İngiliz canlı yayın kuruluşu BBC, faciaya canlı yayınlarla naklen aktaran kuruluşlardan biri oldu. Ölü sayısının artmasıyla ailelerin gece boyunca yakınlarından çaresizce bir haber beklediğini kaydetti.

Olay İngiliz basınında geniş yer buldu. Guardian gazetesi, “Türkiye’deki maden faciasında 200’den fazla kişi öldü” başlığını attı. Daily Telegraph gazetesi “Türkiye!deki maden faciasında meydana gelen patlamanın ardından yüzlerce madenci hayatını kaybetti.” başlığını kullandı.

hollanda-basininda-soma-faciasi-birinci-haber-olarak-verildi-CHA-1432214-3-t             43608_dec6c04097ca446991e48a201a5e9e8b

 

Hollanda:

 

Haberine ” Kömür madenindeki patlamada 201 kişi hayatını kaybetti” başlığını atan Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamalarıyla birlikte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Arnavutluk gezisini iptal etmesine de dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri:

ABD’li yayın kuruluşu CNN international Soma faciasına gündeminde önemli yer ayıran kuruluşlardan bir diğeri. CNN, olay yerinde muhabirleriyle yaptığı yayınlara haber bültenlerinde yer verdi. New York Times gazetesi ise kurtarma ekiplerinin yer altındaki patlamada kalanlara ulaşmaya çalıştığını ve Wall Street Journal, ülkenin en büyük maden faciasında kurtarma operasyonlarının devam etmesiyle ilgili bir habere yer verdi.

Danimarka, Çin, İspanya, Fransa, İsveç, Norveç, Yunanistan faciaya haber bültenlerinde ve gazetelerinde yer veren diğer ülkelerden bazıları.