Siri’nin Sırrı

972 views
views

 

Siri, Apple’ın iOS işletim sistemi için tasarlanmış bir kişisel akıllı asistan ve navigasyon programıdır. Uygulama kullanıcıların sorularını cevaplamak için doğal bir dille oluşturulmuş ara yüzünü kullanır, öneriler sunar ve bir dizi istekleri daha gerçekleştirmek için web hizmetlerini kullanır.

Apple’ın yazılım konusundaki iddiası şu ki: Siri, zamanla kullanıcının kişisel tercihlerine uyum sağlar, sonuçlarını kişiselleştirir ve bu performansıyla paralel olarak yakındaki restoranları tavsiye eder veya direkt yol tarifinde bulunur.

Siri iOS 5’ten sonra iOS’un ayrılmaz bir parçası olmuştur ve yazılımı destekleyen ilk ürün iPhone 4S’tir. Üçüncü nesil iPad, iOS 6 ve Siri ile birlikte satışa sunulmuştur ve daha sonra iPhone 5, beşinci nesil iPod Touch, dördüncü nesil iPad ve iPad Mini’lere de Siri eklenmiştir. Ayrıca Siri’yi seslendiren kişi Susan Bennett olarak bilinmektedir. iOS 8.3 ile birlikte Türkçe dil desteği de gelmiştir.

 

Peki nasıl çalışır?

Cihaz söylenilen her bir hece ve kelimeyi ses dalgalarının desenlerini kullanarak dijital bir veriye dönüştürür. Arada kaldığı kelimeleri bu dalgalarla anlamaya çalışırken istatistiksel analizler ile çok kısa bir süre içerisinde, daha önceden toplanılan verilere dayanarak her bir hece sonrasında hangi hecenin gelebileceğine olasılıklardan yola çıkarak karar verir. Ve bu döngüyü sürdürür.

Önceki İçerikTohumatak
Sonraki İçerikYaşayan Kütüphane
Paylaş