Sınırda Askeri Hareketlilik

1.318 views
views

Genel seçimleri, meclis başkanlığı ve divanı seçimlerini henüz atlatan Türkiye, şimdi ise karışık Güney sınırı ile uğraşmak zorunda.

Sınırda, IŞİD, PYD, ÖSO, Şam Rejiminin silahlı güçlerinden hemen her gün bir çatışma haberi gelmekte. Gelişmeleri yakından takip etmeye çalışan Türkiye ise Suriye sınırındaki asker sayısını 54.000 mevcuda kadar çıkarmış durumda. Tamamı profesyonel askerlerden oluşan bu mevcut, Başbakan Davutoğlu’nun deyimi ile ”Türkiye’nin sınır güvenliği için oldukça gerekli!”

En son Suriye’ye Askeri müdahale ile ilgili çekincelerini sıralayan TSK ise yaptığı açıklamada, hükümetin gerekli bulduğu takdirde her senaryoya hazır olduklarını belirtti.

Sınırdaki durum günden güne karmaşık hale gelmekte iken, IŞİD kaybettiği yerlere taarruz etti. Ayn-el Arab(Kobani), Cerablus kentlerinde bomba yüklü araçlarla büyük katliamlar gerçekleştiren IŞİD, PYD ile şiddetli çatışmalara giriyor.

Koalisyon güçlerinin desteği ile birlikte, kantonları birleştirme hedefine adım adım yaklaşan PYD ise sınırda hakimiyeti koruma çabası altında.

IŞİD bu bölgede sadece PYD ile değil, Rejim Ordusu ve ÖSO ile de etkin çatışma halinde. Tüm bu olanların yanında IŞİD’de, TSK faktörünü düşünerek sınıra tank hendekleri ve mayınlar ile takviyeler yapıyor.

Medyaya yansıyan görüntülerde sınır hattına mayın döşeyen IŞİD militanları gözlerden kaçmıyor.

Türkiye diplomasi trafiğini gözardı etmeksizin, İran, Rusya ve ABD ile diyalog halinde olduğunu öne sürüyor.

Türkiye içinde ise çeşitli seslerin çıkardığı kafa karışıklığına asker yaptığı açıklamada, TSK ve diğer devlet yetkililerinden başka kimselerin yaptığı açıklamalara itibar edilmemesi hususunda kamuoyunu uyardı.67961

Peki şimdi ne olacak sorusuna meclisten de pek çok yanıt gelmekte. HDP, Kürt grupların Türkiye için endişe kaynağı olmadığını iddia ediyor, CHP ise konunun diplomatik çerçevelerde çözümlenmesi gerektiğini fakat nihai kertede müdahale kaçınılmaz görülürse Türkiye’nin menfaatine olan her seçeneği değerlendirilebilir bulduğunu belirtiyor. MHP, özellikle kırmızı çizgilerini belirttikten sonra, bu konuya daha güvenlikçi yaklaşırken tedbiri de elden bırakmamanın önemli olduğunu, Bahçeli’nin deyimi ile ”sonu olmayan bir maceraya” girmenin Türkiye için hazin sonuçlar doğuracağını beyan etti. Geçici Hükümeti elinde bulunduran ve genel seçimler sonrası en çok oyu alan AKP ise Türkiye’nin güvenliğini tehdit edecek her harekete cevabını vermeye hazır olduklarını ifade ediyor.

PYD lideri Salih Muslim’in IŞİD militanları Türkiye’den geliyor gibi iddialı söylemine yanıt Ankara’dan aynı sertlikle cevap buldu. Davutoğlu, ”Türkiye hiç bir terör örgütü ile işbirliği yapmamıştır, bu iddiaları dile getirenler kanıtlamakla mükelleftirler” dedi. Asker ise yaptığı açıklamada, sınırda gerçekleştirilen faaliyetler esnasında, kaçak olarak, Türkiye’den, Suriye’ye geçmeye çalışan 538 kişinin yakalndığı ve bu konudaki hassasiyetini belirtti.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, düne kadar komşuları ile sorunsuz geçinmeye çalışan Türkiye, umarız bu gayreti ile barışçı çözümlerin ilelebet teminatı olsun.