Sıcak Gündem Yine Terör

1.061 views
views

Genel seçimlerden önce siyasi partiler ‘çözüm süreci ne olacak?’ sorusunu gündeme getirirken, liderler seçimden sonraki koalisyon görüşmelerinde de yine aynı soruyu sordu. Selahattin Demirtaş’ın çözüm süreci ile ilgili seçim öncesinde sorulan sorulara verilen cevapta; bu sürecin devamına hazır olduklarını ancak Cumhurbaşkanının söylemlerini daha ılımlı hale getirmesi ve başbakanın müzakereye tekrar yakınlaşması gerektiği yanıtı alınmıştı.

Suruç saldırısı sonucu terör olaylarının artması ve ardı ardına gelen PKK saldırıları çözüm süreci bitti mi yoksa durdu mu söylentilerini gündeme getirdi. Dolmabahçe Mutabakatındaki müzakere koşullarına uyulması gerektiğini söyleyen Demirtaş AKP kurmayları tarafından ağır şekilde eleştirilmekte.

CHP’nin önergesi sonucu terör başlığıyla olağanüstü toplanacak olan mecliste milletvekilleri terörün nedenlerinin ve sonuçlarını tartışarak çözüm amacıyla neler yapılabileceğini değerlendirecek bir komisyon kurmayı hedefliyordu.

AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla CHP’nin terör için verdiği araştırma önergesi reddedildi.

genar-039-in-anketinde-uc-lidere-buyuk-sok-423x658

 

1 hafta içerisinde 46 askerin şehit edilmesiyle ağırlaşan süreçte IŞİD ve DEAŞ terör örgütleri sadece Ortadoğu’daki bölgeleri tehdit etmekle kalmıyor doğrudan Türkiye üzerine yönelik eylemler gerçekleştiriyor.

NATO toplantısında da teröre karşı beklediği desteği bulan Türkiye Finansal Times’ın haberine göre olağanüstü NATO toplantısı’nda Türkiye’nin müttefiklerine IŞİD ve PKK ‘ya karşı başlattığı operasyonlarla ilgili bilgilendirme yaptığını, NATO’nun da Ankara’nın “terörle mücadelesine”, örgüt ismi vermeden, kamuoyu önünde destek verdiği belirtildi. Ancak gazete, NATO üyesi ülkelerin, Türkiye’den “PKK’ya yönelik operasyonlarını kısıtlamasını istediğini” de aktardı.

Aynı zamanda Türkiye’nin Kürt hedeflerine yönelik saldırılarının, düşmanların arasını daha da açması halinde, IŞİD’in bundan faydalanabileceğinden de bahsediliyor.

TSK ise PKK ve IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlar düzenlemeye devam ediyor. Yaptığı operasyonlara şehit olan askerlerin isimlerini veriyor.

Davutoğlu da partisinin 29 temmuzdaki grup toplantısında 7 Hazirandan beri terörün tırmandığını söyleyerek ‘657 terör olayı gerçekleşti 11 güvenlik görevlimiz şehit edildi, 41 vatandaşımız hayatını kaybetti, 15 baraja saldırı düzenlendi, 20 araç yağmalanması, ve 335 araç yakılmasıyla karşı karşıya kaldık.’dedi.

Terör örgütleri ve Suruç saldırısıyla ilgili olarak da konuşan Başbakan ; DEAŞ, PKK ve DHKPC eş zamanlı olarak Türkiye’yi hedef almıştır ve saldırılar başlamıştır.20 Temmuz’da Suruç’ta DEAŞ’ın saldırsıyla 32 vatandaşımız katledildi. DEAŞ’a dönük de alacağımız tedbirleri konuşmaya başladık.

Başbakan ‘Bugün hala, bugün dahi, barıştan bahsedenler var ya, siyasi görünümlü bazı şahsiyetler önce bunun hesabını verecekler. Herhangi bir kınama, lanetleme duydunuz mu?’ diyerek HDP’li milletvekillerinin hedef aldı.Demirtaş’ı niye aramadınız sorusuna ise samimiyetsiz ve ikircikli davrananlarla görüşmelerinin sınırlı olacağını söyledi. HDP’yi PKK’ya tavır koymadıkları müddetçe sanık sandalyesinde gördüklerini belirtti.

Terör olaylarının artması ve çözüm süreciyle ilgili gündemde git gel yaşanması üzerine HDP’nin kapatılması konusunda çağrılar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partilerin kapatılmasını demokratik bulmadığını ancak vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının daha uygun olacağı yönünde açıklamalarda bulunmuş bunun üzerine Demirtaş dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde başvuruda bulunacağını açıklamıştı.

Demirtaş HDP’nin kapatılması yönündeki çağrılarla ilgili olarak partisinin grup toplantısında konuştu. “Partileri halk açar, halk kapatır. Bugün bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız. Ama bugüne kadar hiçbir mahkeme kararı, yeryüzünde hiçbir partiyi kapatamamıştır. Takdir sizindir. ‘Dokunulmazlık’ mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla birlikte yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz dilekçe veriyoruz Parlamentoya. Siz var mısınız? Korkmuyorsanız sizin de dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım” dedi.

Pervin Buldan ve İdris Baluken, HDP’li 80 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde dilekçe verdi. Süleyman Soylu’nun suç duyrusu üzerine de Demirtaş hakkında fezleke verildi.

Yurt gazetesinde yer alan habere göre, MYK toplantısının ardından CHP, TBMM Başkanlığı’na başvurarak CHP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyecek.

Burcu KESKİN

http://www.haberler.com/demirtas-partileri-halk-acar-halk-kapatir-5-7549930-haberi/

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/hava-harekatinda-kullanan-fuzelere-sehitlerin-isimleri-yazildi

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/carpici-iddia-nato-turkiyeden-operasyonlarin-kisitlanmasini-istediler

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/hdp-es-genel-baskani-demirtas-hakkinda-fezleke

http://t24.com.tr/haber/hdpli-80-milletvekili-dokunulmazliklarinin-kaldirilmasi-icin-dilekce-verdi,304420

http://t24.com.tr/haber/chpden-hdpye-dokunulmazlik-destegi,304436

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/basbakan-davutoglu-konusuyor115