SGK’dan Üzen Açıklama

881 views
views

Son zamanlarda kendinden sıkça bahsettiren SGK, bu defa kendisinden hizmet bekleyenleri hüsrana uğratan bir haberle gündemde.

Beyin felci hastalığıyla mücadele eden hasta ve ailelerinin yegane umutlarından olan, SGK’nın sağladığı, ömür boyu fizik tedavi imkanı artık ellerinden alınıyor. SGK, yaptığı açıklamada artık bu tedavilerin süresinin 90 seansla sınırlandırılacağı bilgilendirmesinde bulundu.

Hasta yakınları duruma sert tepkilerde bulunurken SGK son yaptığı açıklamanın üstüne henüz bir açıklamada bulunmuş değil.

Türkiye’de kayıt altına alınmış yaklaşık 600000 beyin felçli hasta olduğu söyleniyor. Peki SGK’nın bu uygulamasından sonra ne yapmayı düşünüyor hasta yakınları.

Duruma tepkilerini ilk duyduğu günden beri dile getirmeye gayret eden hasta yakınları düzenlemede adı geçen herkese sitemli. Beyin felci hastalığının sık ilgi ve tedavi istediğini aksi takdirde sürekli olarak hasta olan kişiye zarar verdiğini beyan ettiler.

DHA mikrofonlarına konuşan bazı hasta yakınları düzenlemeyi yapan insanlarında çocuklarının aynı durumda olması halinde, onların neler yapacağını sordu.

Hasta yakınları yıllardır hizmet bekledikleri kurumdan anlayış ve ilgi bekliyor. Aksi halde özel sağlık harcamalarına yeteri kadar bütçe ayıramayacaklarını bildikleri için hastalarının göz göre göre acı çekmelerine dayanamayacaklarını belirtiyorlar.

Sağlık alanında reform denebilecek yeniliklere imza attığı belirten hükümet kanadından bir açıklama gelmedi ise de 600.000 insanımızı etkileyecek bu karar için en iyisinin düşünülüp uygulanması herkesin tek temennisi.