Sevgide Pintilik Olmaz

2.279 views
views

Ege TV nin başarılı ve gülen yüzü İlkay Kıyak ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Haber Eylül : Yayın hayatına ve haber spikerliğine nasıl karar verdiniz ?

İlkay Kıyak: Klasik bir cevap olacak ama çocukluğumda başladı bu isteğim. TRT tek kanalken haber spikerlerini çok dikkatli dinlerdim.  8-10 yaşlarında dahi derslerimi spiker edasıyla seyircilere anlatıyormuş gibi çalışıyordum.:) Bu hayalimde annemin etkisi de çok büyük tabiki. Annem diksiyonu  düzgün ve çok kitap okuyan birisidir.  Okulun tüm önemli günlerinde sahnede olurdum. Öğretmenlerimin bana verdiği veyahut annemin yazdığı şiirleri, yazıları okurdum. Okul döneminde milli bayramların hepsinde yer aldım. Okulum bittikten sonra kareteye başladım.:) 2 ay sonra izlemek için katıldığım bir müsabakada hocam konuşma şeklimden ve diksiyonumdan çok etkilenerek maçı sunmamı teklif etti. O maçtan sonra bütün maçları ben sunmaya başladım. Bu tecrübemden sonra konser sunuculukları da yapmaya başladım. Diksiyon dersleriminin ardından TRT spikeri Taylan Çamlıak dan ders aldım. Bu verimli derslerin ardından SKY TV den teklif aldım ve hayallerimin mesleğine varış noktama ulaşmıştım.

Haber Eylül: Annenizden bahsettiniz. Sizinle gurur duyduğunu sürekli dile getirir mi ?

İlkay Kıyak : Aslında hiçbir zaman sözlü olarak dile getirmedi.( gülüyor). 🙂 Arkadaşlarının yanında beni seyrettikçe gurur duyduğunu biliyorum.

Haber Eylül: Günde iki program yapıyorsunuz. Bazı zamanlar yorulup yıprandığınızı düşünüyor musunuz ?

İlkay Kıyak: Bazen. Yayına girerken yıprandığımı hissediyorum. Hatta yapabilecek miyim diyorum. (gülüyor). Ama sütüdyodan girdiğim an hiçbir şey kalmıyor. İşimi seviyorum çünkü. Bu yüzden her daim gülerim de .

Haber Eylül: Bir çok konuğunuz oluyor gün boyunca. Bu güne kadar unutamadığınız, hala sizi gülümseten bir anınız var mıdır ?

İlkay Kıyak : Buraya ilk başladığım zamanlardı. Bir konukla 55 dakika sohbet etmem gerekliydi. Sorularımı her zaman yaptığım gibi önceden hazırladım. Genelde 5-6 soru hazırlanır ama o gün ben 20 tane soru hazırlamıştım. Genel olarak 20 soru 55 dakikayı rahatça doldurabilir hatta sorulmamış sorularınız da kalabilirdi. Ama sizce o gün kaç dakika  sürdü cevaplarını almam ? ( tahminlerde bulunuyoruz o gülüyor ) 🙂 Sadece 7 dakika. 🙂  7 dakikada  bütün sorularım bitmişti ve geriye kalan 48 dakikayı doldurmak zorundaydım. Allah dan adam broşür getirmişti de ondan sorular çıkartmaya başlayıp programın sonuna ulaşabilmiştim. (gülüyor) 🙂

Haber Eylül: Yayıncılık, gazetecilik ile ilgili gençlere ne tavsiye edebilirsiniz ?

İlkay Kıyak: Öncelikle bu meslek kameradan göründüğü gibi değil. Her aşaması çok zor. Yorucu. Öncelikle bunun ayrımına varmalılardır. Daha sonra bu işi çok istemeliler ve kariyerlerini o doğrultuya odaklamalılar. Çok kitap okumalılar ve kesinlikle dil. Yabancı bir dil bilmek çok önemli buna önem versinler.

Haber Eylül : Sizce medyanın üzerine çok mu gidiliyor bu dönemlerde. Sizce medya bağımsızlaşmalı mı?

İlkay Kıyak: Evet kesinlikle medyanın üzerine çok geliniyor. Medya biraz rahat bırakılmalı. Haberciyi haber tutmamalı.Basın özgür olmalı hakaret boyutuna vardırmadan. Çünkü medyanın halkı bilinçlendirmede çok önemli görevleri var.  Ama zaman geliyor taraf tutabiliyorsunuz. Mesela ben kadınlar ve çocuklar söz konusu olduğunda taraflı oluyorum.

Haber Eylül: Sosyal medya hakkında neler düşünüyorsunuz ?

İlkay Kıyak: Ben de kullanıyorum ve olması gerektiğini düşünüyorum. Doğru ve yerinde kullanıldığında çok yaralı uygulamalar. Ama maalesef gençlerin büyük bir bölümünün bu siteleri amaçları dışında kullanmakta .

Haber Eylül: Son olarak ülkemizin yaşadığı Soma faciası hakkında Dokuz Eylül Öğrencilerine ne iletmek istersiniz?

İlkay Kıyak: Öncelikle ülkemizin başı sağ olsun.  Çok kötü bir facia yaşadık. 301 kardeşimizi kaybettik. Haberi duyar duymaz oraya gittik ekip olarak. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Programlarımı hep soma odaklı yaptım. Şu an bizler için hayat devam ediyor olabilir ama yakınlarını kaybeden aileler için bu böyle değil. Siz öğrencilere tavsiyem ; bu zor anlarda destek olsunlar. Bir çocuğun ödevlerine yardımcı olabilirler, elinden tutup parka götürebilirler,… Okumanın değerini anlatabilirler. Oradaki işçilerin haklarından bahsedebilirler. Bu olayların bir daha yaşanmaması için bilinç ve eğitim çok önemli çünkü.

Haber Eylül: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz sözler var mıdır?

İlkay Kıyak: Son olarak yine okumaya çok dikkat çekmek istiyorum çok önemli dilinizi geliştirin ve sevin. Mesleğinizi, çevrenizi her şeyi sevin. Çünkü sevgide pintilik olmaz.   🙂