Selfie

2.576 views
views

Son dönemlerde sosyal medyada moda olan uygulamalardan biri de selfie. Yani Oxford sözlükte yer alan anlamıyla bir kişinin cep telefonu veya fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çekip sosyal medyaya yüklemesi.

Bu modaya uyanlar arasında siyasiler, Hollywood oyuncuları, dünyaca ünlü Türk ve yabancı futbolcular, dizi oyuncuları, kısaca ünlüsü ünsüzü pek çok kişi var.  Eğer selfie’nin yeni bir uygulama olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Türkiye de  bu akımın ilk öncüsü kadir inanır olmuştur. Yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı, Kadir İnanır ve Müjde Ar’ın başrollerini paylaştığı 1975 yapımı Pisi Pisi filmi de bunun kanıtı.

Filmde Sinan adlı bir fotoğrafçıyı canlandıran Kadir İnanır, bir sahnede can sıkıntısından kendi fotoğrafını çekiyor ve ‘selfie’ tarihi de aslında Türkiye de bu şekilde başlamış oluyor

Dünya da ise çok daha önceki tarihe dayanıyor ilk selfie. Quaro.com tarafından açılan en iyi selfie fotoğraflarına yönelik bir içeriğe Amerika dan Tom Byron, büyük büyük dedesi Joseph Byron Clayton ın fotoğraflarını koyarak adeta tarihi bir gerçeği ortaya çıkardı. 100 yıldan öncesine, 1909 yılına ait olduğu belirtilen fotoğraflarda Byron un dedesi ve arkadaşları bu günün Instagram kareleri ile yarışabilecek selfie pozları vermişler.Kendinden efektli olarak nitelendirebileceğimiz bu yüz yıllık pozlar, dönemin teknolojik imkansızlıklarına, kendilerini görebilecekleri ekran olmamasına arağmen iki kişinin desteği ile oldukça net bir şekilde elde edilmiş.Selfie fotoğraflar, o dönemde fotğrafçı olan Joseph Clayton tarafından Londra da çekilmiştir.

Şimdiye kadar çekilen en eski selfie pozları arasında yer alan bu karelerde eğimli kafalar ve yahut değişik dudak ifadelerine rastlanmadı. Ancak gelecek nesillere alışkanlığı aktarmayı başardıkları kesin.

.

52e7eb1688fe05a7420000a8

1 Yorum

  1. Aslında eski fotoğraf makineleriyle de flaşın kapalı olduğu durumlarda özçekmiş fotolar çekilebilirdi (flaş açıkken kısa mesafeden çekince adamın gözünü alabilirdi).

Comments are closed.