Savunmanın Yargıya Hapsi: Av.Umut Kılıç’ın Tutuklanması

907 views
views

Geçtiğimiz günlerde Afyon barosuna bağlı Av. Umut Kılıç’ın Hakimlik Savcılık mülakat sınavında, sınav komisyonuyla girdiği tartışmada ”Siz zaten beni almayacaksınız neden boşuna yoruyorsunuz, Faşist Erdoğan’ın adamlarısınız” sözü üzerine komisyon üyelerince tutanak tutulması üzerine Av.Umut Kılıç gözaltına alındı. TCK 299 maddesine dayanarak Cumhurbaşkanı’na hakaret ve TCK 125/3 uyarınca kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaretten adliyeye sevk edilip savcının isteği üzerine Ankara 4. sulh ceza mahkemesi hakimliğince tutuklandı.

Yaşanan olaylara barolardan tepki yağdı. Ankara Barosu Avukatları 4. Sulh Ceza Hakimliği kapısının önünde ‘Faşizme karşı omuz omuza! ‘Sloganlar atılarak tepkiler dile getirildi.

Kararda Hakim Ramazan Kanmaz’ ın, suçun işlendiği yer ve biçimi nedeniyle adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı, atılı suçlar karşısında, tutuklama tedbirinin orantılı bir tedbir niteliği taşıdığı gerekçesiyle şüphelinin tutuklanmasına karar vermesi TBB ve tüm hukuk camiası tarafından isabetsiz bulunmuş zira AİHM bu konuda kamu görevlileri ve siyasetçilerin eleştiri kapsamını daha geniş tutarak ifade özgürlüğünü sınırlandırılmaması gerektiğini her kararda vurgulamıştır.

Söz konusu kararda adli kontrol veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması beklenirken tutuklanma kararı verilmesi üzerine TBB başkanı Metin Feyzioğlu şu şekilde açıklama yaptı:

”Meslektaşımızın tutuklanması ile ilgili bütün hukuki yollara başvurulacaktır. Ayrıca uluslar arası meslek örgütlerimiz, insan hakları örgütleri, Avrupa konseyi ve Avrupa Birliği de hukuksuzluğun geldiği bu son nokta hakkında bilgilendirilecektir. Türkiye’de fedakarca, hukuka uygun olarak görevini yerine getiren binlerce avukatımız hakimimiz ve savcımız vardır. Türkiye adaletini er yada geç bulacaktır.”

Türkiye’de her şeyde olduğu gibi savunmaya da son birkaç yıldır yoğun saldırılar mevcut özellikle son döneme damgasını vuran toplu avukat yargılamaları bunun en bariz örneklerinden bir tanesini oluşturuyor. Yine yakın zamanda Çağlayan Adliyesi’ nde yaşanan olay sonrası avukatlar zan altında bırakıldı. Bu saldırıların son örneği hakimlik-savcılık sınavında Umut Kılıç’ın tutuklanması olmuştur.