Rusya’dan Yeni Bir Mobil İşletim Sistemi Projesi

1.893 views
views

Rusya, teknoloji dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor ve yeni atılımlarda bulunmaya hazırlanıyor. Güvenlik yazılımları Kaspersky, arama motoru konusunda da Yandex gibi dev şirketlerle adından söz ettiren Rusya, bu kez de mobil işletim sistemine gözünü dikti.

Rusya’nın Mobil İşletim Sistemi

Konu ile ilgili konuşan Rusya Haberleşme Bakanı Nikolai Nikiforov, Finlandiya merkezli Jolla firması ile görüştüklerini açıkladı. Rus Bakan, Sailfish tabanlı mobil bir işletim sistemi geliştireceklerini ifade etti. Ek olarak Rus Bakan; bu projede diğer büyük devletlerinde desteğini beklediklerini belirtti.

İOS ve Android’e Rakip Olacak

Açık kaynak kodlu yani ücretsiz olarak dağıtılan bir işletim sistemi olan Sailfish tabanlı geliştirilecek mobil platform, Rusya’nın kendi bağımsız işletim sistemi olacak. Rusya’da mobil cihazlarda yüzde 97 gibi  yüksek bir oranda iOS ve Android işletim sistemi kullanılıyor. Yeni işletim sisteminin kullanıma sunulması ile beraber 2025 yılında bu oranın yüzde 50’ye indirileceği tahmin ediliyor. Birçok ülkede de yeni pazarlar kuracakları da söz konusu.

Finlandinya, Çin ve Rusya Ortaklığı

Nikiforov’un açıklamalarına göre işletim sistemi Finlandiya, Çin ve Rusya ortaklığı ile geliştirilecek. Uzun vadede bu ortaklığa Kuzey Afrika, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin katılabileceği de ifade ediliyor. 2011 yılında kurulan Jolla firması akıllı telefon ve tablet üretiyor. Nokia’dan ayrılan bir grup çalışan tarafından kurulan şirketin hissedarları arasında Çinli ve Rus yatırımcılar bulunuyor.