Rusya ve Çin Arasında Dev Anlaşma

1.170 views
views

Rusya, Ukrayna krizinin ardından Avrupa ile olan ilişkilerinin bozulmasından dolayı yeni bir market arayışı içindeydi. Bu doğrultuda Gazprom CEO’su Alexei Miller ve Çin Ulusal Petrol Kurumu (CNPC) Başkanı Zhou Jiping, Başkan Putin’in de bulunduğu imza töreninde yeni bir anlaşma imzaladı. Resmi rakamlar henüz açıklanmamakla birlikte tahmin edilen rakamın 400 milyar $ hatta daha üzerinde bile olabileceği yönünde.

Cumhurbaşkanı Putin açılacak yeni Rus kanalı Rossiya hakkında “Anlaşma ve rakamlar her iki taraf içinde memnuniyet verici” açıklamalarında bulundu.

Shanghai’da imzalanan anlaşmaya göre 2018’den itibaren yıllık 38 milyar metreküp doğal gaz Çin’e aktarılacak. Anlaşma sonuçlanıncaya kadar iki ülke arasında sıkı fiyat pazarlığı yaşandı.

Gazprom Ceo’su Alexei Miller yeni anlaşma hakkında: “Rusya ve Gazprom tarihinin en büyük anlaşmasını gerçekleştirdik. 1 trilyon metreküpten daha fazla gaz tarafımızdan Çin’e ihraç edilecek.” Dedi.

Çin geçen 10 yıl süresince başka doğal gaz sağlayıcıları da buldu. Şu an Türkmenistan Çin’in en büyük doğal gaz sağlayıcısı durumunda. Geçen seneden itibaren de Birmanya ile işbirliği yapmaktadırlar.

Bu haber üzerine Gazprom hisseleri %2 oranında arttı.