Rus Uçağının Düşürülmesinin Türkiye Ekonomisine Etkileri

1.527 views
views

bu-turkiye-ile-rusya-arasinda-bir-olay,zRMEd22GN0q-Vz7cgWpf7wGeçtiğimiz günlerde Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus yapımı Su-24 tipi savaş uçağının düşürülmesi sonrasında Rusya-Türkiye arasında yaşanan siyasi gerilim ekonomi üzerindeki kısa ve uzun vadeli birçok olumsuz etkiyi de beraberinde getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in sert açıklamalarının ardından BIST 100’de günü yüzde 4,39 düşüşle 76 bin 243 puandan kapattı ve 2 ekim tarihinden bu yana en düşük kapanışı gerçekleştirdi. Rusya tarafından yapılan açıklamaların daha da sertleşmesi ve çeşitli ekonomik yaptırımlar uygulanacağının sinyallerinin verilmesi ile BIST 100 geçtiğimiz haftayı 75 bin 638 puandan kapattı.

Rus uçağının düşürülmesinin basına yansımasının ardından TL dolar karşısında %0,8 değer kaybetti ve dolar kuru 2,87’nin üzerine çıktı.

Olaydan sonra 2 yıllık gösterge tahvil faizi ise %10,49 ile son 1 ayın zirvesini gördü. 10 yıllık tahvil faizi de  %10,2 ile 14 Ekim’den bugüne en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Söz konusu haber Türkiye’nin risk priminin yükselmesine de yol açtı. Türkiye’nin 5 yıllık kredi temerrüt takas primi (CDS) 251 puanı test ederek yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Tüm bu olumsuz gidişat Türkiye ekonomisi üzerinde kısa vadeli etkiler doğuruyor. Peki ya ekonomimiz üzerinde uzun vadede ciddi sorunlara yol açacak etmenler neler? Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yönelik çeşitli ekonomik yaptırımları içeren kararname Putin tarafından onaylandı. İşte bu kararnamenin içeriği uzun vadede ekonomimiz üzerindeki olumsuz gidişatı gösterir nitelikte. Yaptırımlardan bazıları şunlar:

Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriliyor. 30 milyar doların üzerinde dış ticaret işlemi gerçekleştirdiğimiz Rusya’nın ihraç edilen Türk mallarına yönelik bu tür kısıtlayıcı düzenlemeler getirmesi özellikle cari açığımızı ciddi şekilde etkileyecek nitelikte.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunan Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

Merkezi Türkiye’de bulunan firma ve kuruluşların Rusya’daki faaliyetleri sınırlandırılacak ya da tamamen yasaklanacak.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor.ekonomi nedir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Rus vatandaşlarına Türkiye’yi ziyaret etmeme tavsiyesinde bulunması 4 milyonun üzerinde Rus turist çeken turizm sektöründe ciddi düşüşlere yol açacak gibi görünüyor.

Bu olayın ekonomimiz üzerindeki kısa vadeli etkileri olumsuz gidişata yol açmadan engellenebilir nitelikte. Örneğin; çeşitli para politikası araçları kullanılarak kur ve faiz üzerindeki baskı azaltılır ve eski seviyesine getirilebilir. Ancak uzun vadede bu olayın doğurduğu sonuçları telafi etmek için çeşitli yapısal dönüşümlere ihtiyaç vardır ve bu yapısal değişimin sonuç vermesi uzun yıllar alacaktır.