Q-Karbon: Elmastan Sert ve Daha Parlak!

1.542 views
views

Amerikalı bilim insanları elmastan daha sert ve onun doğal biçiminden daha parlak bir karbon türü geliştirdi. Q-Karbon ismi verilen bu yeni malzeme ayrıca daha yumuşak ve daha gözalıcı bir parıltıya da sahip.

Elmaslar, lüksün ve zenginliğin simgelerinden biri olmasına rağmen nasıl şekillendikleri bilim insanlarınca hala tam anlamıyla aydınlatılabilmiş değil. Bugün çıkarılan elmasların, bundan 1 ila 3 milyar yıl önce ve yüzeyin yaklaşık 100 km altında 1200 derece sıcaklık ve 5 milyon kilopaskallık (5×106 kPa) bir basınca maruz kalarak oluştukları ve şekillendikleri düşünülüyor. Yani daha dünya üzerinde hiçbir canlılık faaliyetinin başlamadığı zamanlardan bahsedilmektedir. Böylelikle Elmasların Kömürden oluşmadığı gerçeği de gün yüzüne çıkmış oluyor.

Bilim insanları uzun süredir Doğa Ana’nın mucizesini gerçekleştirmek üzere laboratuvar ortamında sentetik elmas yapmanın yollarını deniyor. Genel olarak öngörülen basınç ve sıcaklık koşulları deneniyor. Ancak ortaya çıkan sonuçlar gerçek elmaslar kadar sağlam olmuyor çünkü grafit, diğer metallerle bağ kurarak onların yapısına karışıyor. Bir diğer metod da kimyasal reaksiyonlar sonucu elmas oluşturabilmek.

Yeni geliştirilen yöntemse, oda sıcaklığı ve normal basınçta ucuz elmaslar üretmenin mümkün olabileceğini gösteriyor. Q-Karbon’un patenti Kuzey Carolina Üniversitesi tarafından alındı. Bu yöntem sayesinde belki de dünyanın en büyük elmasını bulmak artık o kadar da heyecancı verici olmayabilir.