Parmakla Alışveriş Dönemi Japonya’da Başlıyor

1.003 views
views

Japonya’da bu yazdan itibaren parmak izleri ödeme yapmak için kullanılmaya başlanacak. Yabancı turistler için geliştirilen sistem sayesinde devlet hem suç oranlarını düşürmek hem de nakit ya da kredi kartı taşıma zorunluluğuna son vermek istiyor. Ayrıca sistemin 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar yaygınlaşması hedefleniyor.

Yazın gerçekleşecek olan deneme aşamasında ülkeye gelen turistlerin parmak izleri ve kredi kartı bilgileri havaalanlarında alınacak. Daha sonra turistler sadece iki parmaklarını kullanarak toplam 300 farklı noktada alışveriş yapabilecek. Bu noktalar turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerde bulunacak.

Şu anda Japon yasalarına göre, turistlerin otellere kayıt yaptırırken pasaport göstermesi zorunlu. Parmak izi uygulaması ile bu zorunluluk da ortadan kalkacak. Japon yönetimi önümüzdeki bahara kadar pek çok turistik bölgeyi bu uygulamaya dahil etmeyi planlıyor. 2020’ye kadar ise tüm ülkede bu sistemin kullanılması amaçlanıyor .

Bu sistemle ülkeye gelen turistlerin, üstün Japon teknolojisini deneyimlemesini amaçlayan Japon hükumeti, ülkeye 2020’de 40 milyon yabancı turist gelmesini bekliyor.

Sistemi kullanan turistlere ait kişisel bilgilerin yanı sıra sistemin hangi noktalarda kullanıldığı gibi bilgiler devlet kontrolündeki bir danışma komitesi tarafından yönetilecek. Ancak yabancı turistlerin parmak izi gibi kişisel bir veriyi paylaşmak konusunda isteksiz olabileceği düşünülüyor. Deneme aşamasında bu problemler de ele alınacak.

Parmak izi ile ödeme yöntemi şu anda Japonya’da bir tema parkında kullanılıyor. Parkın yöneticileri müşterilerin bu yöntemin getirdiği kolaylıklardan oldukça memnun olduğunu belirtiyor. Yakın zamanda bir Japon bankasının da ile banka kartı kullanmadan parmak izi ile para çekilmesini sağlayan sistemi kullanıma sunması bekleniyor.