Paris, Londra ve Antalya

1.315 views
views

Dünya Turizm Örgütü’nün 2013 yılı için ülke ve şehirlerin yabancı turist ziyaretçi sayıları üzerinden yaptığı araştırma sonucuna göre Antalya, dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü kenti oldu. Sıralamada 15.6 milyon kişi ile Fransa’nın başkenti Paris dünya birincisi oldu. İkinci sırayı 15.2 milyon kişi ile İngiltere’nin başkenti Londra aldı.Türkiye’nin turizm başkenti Antalya ise 12.5 milyon turist sayısı ile dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü kenti olmayı başardı. Sıralamada Antalya’yı, New York, Singapur, Kuala Lumpur, Hong Kong, Dubai, İstanbul ve Bangkok takip etti. İstanbul 8.1 milyon ziyaretçi sayısı ile dünyanın en çok ziyaret edilen 9’uncu kenti oldu.

Ülkeler bazındaki sıralamada ise Türkiye, dünya 6’ncısı oldu. Rapora göre dünyada en çok turist çeken ülke 79.5 milyon kişiyle Fransa olurken, ABD 62.3 milyon kişiyle ikinci, Çin Halk Cumhuriyeti 57.6 milyon kişiyle üçüncü sırada yer aldı. Sıralamada İspanya ve İtalya’nın ardından Türkiye, 30.5 milyon turistle altıncı oldu.

Dünya Turizm Örgütü, ülkeleri turizm gelirleri açısından da değerlendirdi. Türkiye ziyaret eden kişi sayısı ile altıncıyken, turizm geliriyle 10’unculuğa geriledi. Turizmden en çok gelir ise 116.3 milyar dolar ile ABD’nin oldu.Sırasıyla İspanya 59.9 milyar dolar, Fransa 53.8 milyar dolar, Çin 48.5 milyar dolar, İtalya 43 milyar dolar, Almanya 38.8 milyar dolar, Birleşik Krallık 35.9 milyar dolar, Avustralya 31.4 milyar dolar, Macao ve Hong Kong’un ardından Türkiye 23 milyar dolar gelir sağladı.