Paris: 6 Milyon Kemikten Dev Yeraltı Mezarlığı

5.417 views
views

Paris: 6 Milyon Kemikten Dev Yeraltı Mezarlığı

Fransa’nın başkenti Paris günümüzde üstü kadar altı ile de turistlerin ilgi odağı oluyor. Dar koridorlarına sağlı sollu 6 milyon insan iskeletinin istif edildiği Catacombre yeraltı mezarlığı  Fransız tarihinin geçmişi üzerine suskun bir dinleti sunuyor.

6-milyon-kemikten-olusan-yeralti-mezarligi-catacombes-ilgincbirbilgi

Yeraltı mezarlığının hikayesi Ortaçağ’a kadar uzanıyor. Ortaçağ’da ölüleri yakma prensibine dayalı Paganizm karşısında Hıristiyanlık üstün gelince ölülerin gömülmesi gerekliliği ortaya çıkar. Yaklaşık 700 yıl devam eden bu süreç milyonlarca ölünün Paris’te açılan mezarlıklara sığmaması sonucunda yönetimi çaresizliğe sevk eder. Hıristiyanlığı yeni kabullerinden dolayı ölülerin defni konusunda yetersiz bir bilgi ve kültür sahibi olan Fransızlar ellerindeki cesetlerle ortalıkta kalıverir. Gömme işlemlerinin çok sağlıklı yapılamaması nedeniyle artık sistemin çökme evresine geldiği 18. yüzyılda cesetler, Paris’te büyük salgın hastalıklara neden olur. Bir yandan hastalıklar diğer yandan şehrin planı için yapılan imar faaliyetleri Paris’i bir çıkmaza sürükleyince mezarlıkların hepsinin bir yere taşınması fikri ortaya atılır. Bunun için de şehrin altında bulunan kilometrelerce uzunluktaki taş ocakları hedef olarak belirlenir. Bügun kullanılmayan 280 km uzunluğa ulaşan taş ocaklarının  1,7 km’lik kısmında 6 milyon iskelet yer alıyor. Yılda ortalama 200 bin kişinin ziyaret ettiği bildiriliyor.

paris-yeraltc4b1-mezarlarc4b1

Mezarlık  “Dur. Burası ölümün imparatorluğu” yazısıyla ziyaretçileri karşılıyor. Duvarlarında “ölümün hayatın bir gerçeği olduğuna” dair ünlü şairlerin dizelerinin bulunduğu mezarlıkta, özellikle kafatasları ve uyluk kemiklerinin diziliş şekilleriyle ortaya çıkan bazı sembollerin sırrı ise hala çözülemiyor.
Kalp ve benzeri hastalığı olan kişilerin girmesi pek tavsiye edilmiyor. Ve son olarak mezarlıltan hatıra amaçlı kemik parçası almayın; çıkışta çantalarınız kontrol ediliyor:)