Özgür Suriye Ordusu Kırşehirde

740 views
views

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en küçük şehirlerinden olan Kırşehir’de bu günlerde farklı bir telaş hakim.

Ünlü ozanımız Neşet Ertaş’ın memleketinde, Süriyeli muhaliflerin eğitilmesi, silah ve gerekli teçhizatlar ile donatılması kapsamında, Kırşehir’in Hirfanlı ilçesi üs olarak seçildi.

Jandarma Özel Harekat birliklerinin eğitim sahası durumunda olan bu bölgede, iki bin militanın ABD den gelecek 123 özel kuvvetler askeri tarafından eğitileceği gündeme geldi.

ABD’nin  PYD de ısrar etmesi, PYD’ye silah yardımı yapılması hususunda baskıları, Türkiye tarafından olumlu yanıt görmeyince, ABD ılımlı olarak nitelediği iki bin militan için uzun görüşmelerin ardından Kırşehir’de eğitip donatmaya karar verdi.

Silah ve gerekli mühimmatın tamamının ABD tarafından karşılanacağı, Türkiye’nin sadece mekan için yardımda bulunduğu söylense de, kullanılan bölgenin Türk Özel Birliklerince de sıkça kullanılması soru işaretlerini belirginleştiriyor.

Türkiye’nin de Esad karşıtı tutumunun bu durumda göz ardı edilmemesi gerekiyor. En son Akp milletvekili adaylarından bazıları, halkın arasında, seçim çalışmalarını yürütürken dile getirdikleri ifadelerde, Mit tırlarından çıkan, mühimmat ve ilaçların ÖSO’ya gittiğini söylemişlerdi.

Suriye’den gelen son haberler ise Şam yönetimin yerel Kürt grupları, IŞİD ve ÖSO ile daha fazla mücadele edemeyeceği yönünde.

Türkiye’de günden güne sorun haline gelmeye başlayan Suriyelilerin ise tek görüşü her ne şekilde olursa vatanlarına dönmek. ABD bu durumun savaşı kazandıracak hamle olduğu görüşünde ve NATO müttefiki Türkiye’de bu konuda arkasında gibi gözüküyor.

Umarız, ülkemiz Atatürk’ün gerek dış gerek iç politikadaki unutulmaz nasihatlerinden olan yurtta, cihanda sulh tavsiyesinden vazgeçmeden bölgesi ve coğrafyasına güven vermeye devam eder.