Orduda Paralel İddiaları

1.027 views
views

Hükümetin 17-25 Aralık, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası paralel yapı olarak adlandırdığı Gülen Cemaatinin polis içinde örgüt kurduğu iddiasının ardından çok zaman geçmeden şimdi de asker içinde bir yapılanma olduğu öne sürülüyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık görevinde iken paralel yapı ile ilişkilerini ‘’ikinci milli mücadele’’ olarak tanımlamıştı. Mücadele, dalga dalga yayıldı.

Anlaşılan o ki en son dalga TSK ya vurmak üzere…

Tarihin en eski ordu teşkilatlanmasına sahip, TSK, Balyoz, Ergenekon gibi iki önemli soruşturma atlatmış, bunların neticesinde yüzlerce emekli ve muvazzaf subay gözaltı, yargı, cezaevleri süreçleri ile karşılaşmıştır.

Ordu içerisinde darbeci cunta kurulduğuna dair söylentiler ve ihbarları oldukça ciddi gören Özel Yetkili Mahkeme, pek çok subayı görevde iken tutukluluğa mahkum etmiş, TSK’nın itibarı tartışılır duruma gelmişti. Öyle ki soruşturmalar esnasında, Deniz Kuvvetleri’nin emir komuta zinciri neredeyse bozulmuş, orduyu sevk ve idare edecek uzman personel azalmıştı.

Şimdi ise, Milli Savunma Bakanı, İsmet Yılmaz TSK ile ilgili şu sözleri sarfetti:

‘TSK’da paralel yapılanmayla binin üzerinde kişiyle ilgili olarak ihbar gelmiştir. Bu ihbarlarla ilgili, hem idari hem de Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturmalar başlatılmıştır. Neticelendiğinde elbette gereği yapılacaktır.’

Henüz biten darbe soruşturmalarının hemen ardından gelen bu açıklamayla ilgili olarak TSK, Milli Ordu’nun hiçbir illegal yapıyla ilişkisi olmadığını bundan sonrada olmayacağını, görsel ve yazılı basının bazı mensuplarının kişilik ve kurumsal haklarını zedelemeye çalıştığını ifade etti.

Umarız ki bu açıklamalar ışığında, hukuk devletine uygun bir şekilde yasal süreç izlenir ve geçmişin acıları tekerrür etmez, kurunun yanında yaş yanmaz.

Bir aralar Türkiye’de en çok güvenilen kurum anketlerinde hep zirvede olan TSK, gerek dünyada, gerek ülkesinde her zaman hakettiği yerde olur.