Ölüm Yıldönümünde Picasso

2.244 views
views

İspanyol ressam, tasarımcı, heykeltıraş, grafik ve seramik sanatçısı Pablo Ruiz Picasso 25 Ekim 1881 de İspanya’nın Malaga kentinde doğmuş ve 8 Nisan 1973 de Fransa’nın Mougins kentinde 91 yaşında hayata veda etmiştir. Ölümünün 41.yılında 20.yy sanatına yaptığı önemli katkılardan dolayı Picasso’yu saygıyla anıyoruz.

1

Picasso kendi yaşam süresi boyunca çalışmalarının meyvesini toplayabilen ender sanatçılardandır. Yaşamı boyunca 13 000 in üzerinde resim yaptığı tahmin edilmektedir. Alanında dahi olarak kabul edilmektedir. Mavi ve Pembe dönemlerinde  19.yy’ın sembolist akımının yansımaları görülmektedir.

 2

LA VİE(1903) Mavi Dönem

                          3

TWO BROTHERS(1906)Pembe Dönem

 Picasso Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının temelini atmıştır. Kübizm, geleneksel sanattan büsbütün bir ayrılışı temsil eden,belki de 20.yy sanatının en büyük başarısıdır. Bu akımla ortaya çıkan  en önemli çalışmalardan biri “Avignon’lu Kadınlar”dır. Picasso’nun arkadaşlarının 1907 de bu resmi ilk gördüklerinde verdikleri tepki bir şaşkınlık ve kavrayamama durumuydu; resim 1916 ya kadar sergilenemedi. Günümüzde ise modern sanatın baş yapıtlarından biri olarak görülmektedir.

4

AVİGNON’LU KADINLAR(1907)  Kübizm

5

KENDİ PORTRESİ(1907)Kübizm

Picasso’nun en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen” Guernica” tablosu, İspanyol İç Savaşı sırasında Guernica şehrinin bombalanmasıyla zulmün doruk noktalara ulaşmasına tepki olarak ortaya çıkmıştır.Bu resim şu anda Madrid’de Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi’nde bulunmaktadır. Picasso bir sergisi sırasında kendisine, ”Bu resmi siz mi yaptınız?” diye soran bir Alman generaline ”Hayır siz yaptınız.” cevabını vermiştir. Resimdeki insan ve hayvan figürleri , acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti anlatmaktadır.

6

GUERNICA(1937)

“Şu an üzerinde çalıştığım ve adını Guernica koyacağım duvar resmimde ve son eserlerimin hepsinde, İspanya’yı acı ve ölüme boğan askeri sınıfa karşı nefretimi açıkca dile getiriyorum.”

Pablo Picasso