Ölmeden Önce Sanat

1.062 views
views

Hollanda’da 2007 yılında kurulan Son İstek Vakfı, 6 binden fazla ölümcül hastanın son isteklerini yerine getirmeye devam ediyor. Bu istekler arasında; yelkenle seyahat etmek, fanatik Brugge taraftarı olan hastayı takımının maçına götürmek, kimi hastaları da eskiden çalıştığı yerlere götürmek de var. Fakat en dikkat çekici son istek ise; ölmeden önce Rembrandt’ın tablolarını görmek isteyen 78 yaşındaki ALS hastasının isteği oldu. Sedyeyle müzeye götürülen hasta, Rembrandt’ın portresi karşısında uzunca vakit geçirdi. Ölümün pençesinde olan bu hasta neden böyle bir istekte bulunmuş olabilir? Bu soruyu kendimize sorup, cevaplamamız gerekir. Peki, kimdir Rembrandt Harmenszoon Van Rijn?

 Rembrandt Avrupa ve Hollanda Sanat Tarihinin en önemli ressamlarından biridir. Ressam, ışığın ve gölgelerin ressamı olarak da anılır. Bu şekilde anılmasının nedeni iste tablolarında ışık ve gölgeleri ustaca kullanmış olmasındandır. Portrelerin tek ışık kaynağı ile aydınlatması yüzün ya da objenin bir yanını loş ışıkta kalması ve resme boyutluluğun dışında, ifade gücü de katmaktadır. Rembrandt’ın resimlerindeki en büyük başarı bu duygu ve ifadelerdeki gerçekliktir zaten.

Rembrandt Von Rijn’in özellikle portreleri, kendi portreleri ve İncil’den bazı sahnelerin olduğu illüstrasyonları popüler eserleri arasındadır. Bunlardan bazıları; Meditasyondaki Filozof, Dr. Nicoloes Tulp’ un Anatomi Dersi, Gece Devriyesi, Lazarus’un Yeniden Doğuşu’dur. Aynı ressamın 100′ e yakın kendi portresini çizdiği tablosu vardır.

Kimi insanlar sanat galerilerinin önünden geçerken bile içeriye girip sanatın gücünü, derin manasını görmek istemezlerken, kimi insanlar da ölümün pençesindeyken dahi o derin manaya maruz kalmak için son bir çaba sarf etmektedirler. Takdir siz okuyucularındır…