Neredeyse birinciydik: “Yılın Diktatörü”

889 views
views

Hollanda’nın 1926 yılından beri yayın hayatını sürdüren VPRO’nun, devlet radyosunda yayınlanan “Yurtdışı Bürosu” adlı program “Yılın Diktatörü” anketi düzenledi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre;

Yarışmanın seçici kurulu başkanı ise Uluslararası Af Örgütü Direktörü Eduard Nazarski idi. Seçici kurulda Tilburg Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nden Prof. Rianna Letschert ve ‘Diktatör Virüsü’ kitabının yazarı Frank Schaper de yer aldı.

Listede Rusya Başbakanı Vladimir Putin, IŞİD lideri El Bağdadi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el Sisi gibi 7 kişilik isim listesinin içinde Recep Tayyip Erdoğan’da vardı.

Gazeteciler, hukukçular ve diğer uzmanlar tarafından yapılan oylama sonucu IŞİD lideri el Bağdadi, “2015 yılının diktatörü” seçildi. El Bağdadi, ‘en aşırı güç kullanımı ve ortalarda görünmemesine rağmen gençlerin üzerindeki güçlü ve radikalleştirici etkisi nedeniyle’ birincilik ödülünü kaptı. Ödül ise onursuzluk ve Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) tek gidiş bileti olacak.

Ankette dikkat çeken diğer bir detay ise ikinci olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın olmasıydı. Twitter üzerinden yapılan halk oylamasında “gönüllerin birincisi” olarak %82.2 oy oranıyla Recep Tayyip Erdoğan Halk Jürisi ödülünü kazandı.

erdogan-rusya-mesaj77

VPRO, bu ‘eğlenceli seçimin’ amacının potansiyel diktatörlerin baskıcı uygulamalarına dikkati çekmek olduğunun altını çizdi. Yarışmayı düzenleyen Yurtdışı Bürosu adlı programın yayın yönetmeni Herman Schulte Nordholt, “Diktatörler elbette kendilerini seçtirmezler” dedi. Nordholt, ‘fenomen diktatörler’ ve demokrasiye farklı bir biçimde bakmak istediklerini dile getirdi. Nordholt’a göre yarışma ile “Diktatör kime denir?”, “Kendi halkları tarafından seçilen popüler liderler demokrasiyi nasıl ortadan kaldırır?” sorularına çözüm bulunmaya çalışıldı.

Açıklamaya göre jüri, “büyümekte olan göstermelik demokrasilerde liderlerin gücü nasıl tek elde toplama çabalarını” ele aldı.
Bu konunun İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Right Watch) raporunda da vurgulandığı belirtildi.

HRW raporunda, otoriter rejimlerin, kendi halkına karşı giderek daha saldırgan bir tutum izlediğinin altı çizildiği anımstıldı.

VPRO’nun açıklamasında, raporun basın özgürlüğüne yönelik baskılar sebebiyle Türkiye’de açıklandığı belirtildi.