NEJAT UYGUR’U ANIYORUZ

2.064 views
views

                                                  NEJAT UYGUR’U ANIYORUZ


Nejat Uygur 10 Ağustos 1927 tarihinde Kilis’te doğdu. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okudu. 1938 yılında ilkokul öğrencisiyken tiyatroya başladı. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladı. Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel Bölümü’ne girdi. Fakat mezun olamadı. İsmail Dümbüllü tarafından keşfedildi. 1949 yılında Nejat Uygur Tiyatrosu’nu kurdu. Amatör ve profesyonel olarak 60 yıldan uzun süre tiyatro yaptı. 50’den fazla ödülü var. 2 kez ABD, 4 kez Avrupa turnesine çıktı. 35 yıla yakın bir süre Anadolu turnesi yaptı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından ‘Devlet Sanatçısı’ unvanı verildi.

Nejat Uygur’un tiyatro anlayışı mizahın toplumu bir arada tuttuğu zamanların hoşgörüsünden geliyordu. Geleneksel tiyatromuzun “güldüren” e “güldürürken düşündüren” özelliği onu toplumun sevdiği ve değer verdiği bir sanatçı haline getirmişti. Kısa sürede İbiş karakteriyle gönüllerde taht kurdu. Bazen Nejat Baba bazen ise saf ve temiz yürekli İbiş olarak yanıbaşımızdaydı.

181120132115140386536
Usta tiyatrocu Nejat Uygur tedavi gördüğü hastahanede geçen sene hayatını kaybetti. Çocukluğumuzun pazar günlerini süsleyen Nejat baba artık aramızda degil. Nejat Uyguru tanıma fırsatı yaşamaktan dolayı biz gençler çok şanslıyız. 1.ölüm yıldömünde Nejat Uyguru saygıyla anıyoruz..

 

 

  Bir gün tiyatronun ışıkları sönecek, zil sesleri susacak ve tiyatro perdesi sonsuza kadar üzerime kapanacak. İşte o zaman      giderken tüm üzüntülerinizi yanımda götürerek size sadece kahkahaları bırakacağım.