NEDİR BU GİRİŞİMCİLİK DEDİKLERİ?

717 views
views

“Girişimcilik, iktisadi mal veya hizmetlerin üretimi için üretim faktörlerinin bir araya getirilerek, ekonomik fırsatların yeni değerlere dönüştürüldüğü organizasyonun oluşturulmasıdır.”
Yukarıda belirttiğim sıkıcı tanımın ardından söylemek istediğim birkaç şey var. Aslında girişimcilik tanımlarla açıklanamayacak kadar açık uçlu bir kavram. Kimileri girişimciliği risk almak, maceraya atılmak, kendin için çalışmak gibi cümlelerle tanımlasa bile herkes için ortak bir tanım türetmek çok zor görünüyor. Yine de biraz açıklamaya çalışırsak; emek, sermaye ve doğal kaynakları bir araya getirerek mal veya hizmet üretimi yapılmasını sağlayan ve bu üretimlerden kar elde etmek amacıyla riskleri üzerine alan kişiye girişimci denir.
Peki girişimci denilince aklımıza ilk kimler gelmeli?
Acun ILICALI, Ali SABANCI, Ali KOÇ, Hüsnü ÖZYEĞİN gibi isimler hepimizin aşina olduğu girişimciler ama isimlerini fazla duymadığımız, çok başarılı işlere, çok genç yaşlarda imza atmış; yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat AYDIN, Pronet’in kurucusu Alp SAUL, Markafoni’nin kurucuları Tolga TATARİ ve Ahmet SARI ve daha niceleri gibi isimler de bulunmakta. Ülkemizde girişimcilik kavramına yeni yeni aşina olmaya başlasak bile örnek alınabilecek onlarca isim var ve bu işi uzun yıllardır yapmaktalar.
Girişimciliğin tanımını açıklamaya çalıştık ve takip edebileceğiniz birkaç girişimci ismini sizlerle paylaştık ancak hala aklınızda “İyi bir girişimcinin özellikleri nelerdir?”, “Herkes girişimci olabilir mi?”, “Girişimcilikte maddi destek nasıl bulunur?”, “Girişimcinin ekonomideki yeri nedir?” gibi sorular kalmış olmalı. Bu soruların cevaplarını da merak ediyorsanız, Haber Eylül’ü okumaya devam edin, önümüzdeki yazılarda bu sorularınıza açıklık getirmeye çalışacağız. Sevgiler, görüşmek üzere.