NE KADAR BİLİYORUZ: ASPERGER SENDROMU

1.690 views
views

ASPERGER SENDROMU

Asperger sendomu olan insanlar, insanlara bakarak, onların yaşlarına ve statülerine tahmin etmekte, yüzlerindeki ifadeye ya da ses tonlarına göre mutlu mu, kızgın mı yada üzgün mü olup olmadıklarına karar verip, ona göre tepki vermekte kısacası bizim doğal olarak farkettiğimiz bu sinyalleri algılamakta zorlanmaktadır. Otizmde bulunan bir takım özellikler Asperger sendromunda da görülmektedir. İletişim kurmada zorluk sosyal İlişkilerde zorluk hayal gücünde ve yaratıcı oyunlarda eksiklik bunlardan birkaçıdır. Asperger sendromu olan kişiler sıkça ortalama veya ortalama üstü zekaya sahiptir. Bunun için Asperger sendromu olan bir çocuk normal okullara gitmektedir. Doğru destek ve cesaretle iyi bir şekilde ilerleyip, daha ileri düzeyde eğitimlerine devam edebilirler.

Karakteristik özellikler; sakarlık, hayal gücü yoksunluğu, sosyal yaşamda  zorluk gibidir. Mesela asperger bir bireye mecazi bir cümle söylerseniz korkabilir sizi tehdit unsuru olarak algılayabilir.Asperger sendromu olan kişiler çoğunlukla bir hobiye ya da koleksiyona karşı takıntılı bir ilgi 1811424geliştirler. Bu sendrom adını Avusturyalı tıp profesörü Hans Aspergerden almıştır.

Asperger sendromunun en mutlak belirtileri; göz temasının az olması ya da hiç olmaması, bazı nesnelere aşırı düşkünlük ( nereye giderse gitsın yanından ayırmama)

İsveçli yönetmen Andreas Öhman 2010 yılında asperger sendromuna dikkat çekmek için Aşkın Formülü Yok ( I rymden finns inga känslor ) filmini beyaz pedeye taşımıştır. Filmin amacı otizimle karıştırılan asperger sendromuna dikkat çekmek ve bu konuda bilinçlendirmektir. Film birçok ödüle layık görülmüştür.