MYK’dan İhraç Kararı

1.183 views
views

26 Aralık 2013 günü akşam saatlerinde MYK toplandı ve üç bakanın disiplin kuruluna sevk edilmesi kararlaştırıldı. Ak Parti sözcüsü Hüseyin Çelik’in alınan karar için açıklaması şöyle oldu:
“Son zamanlarda parti disiplinine ve politikalarına temel ilkemize ve hükümet icraatlarına aykırı, parti ve hükümetimize tahkir ve tezyif edici sözlü ve yazılı beyanlardan dolayı tedbirli olarak kesin ihraç edilmeleri talebiyle Müşterek Disiplin Kurulu’na sevk edilmelerine MYK’mız tarafından karar verilmiştir.”
27 Aralık’ta İzmir milletvekilleri Ertuğrul Günay ve Erdal Kalkan, Ankara milletvekili Haluk Özdalga istifa ettiklerini açıklayıp sertçe tepkilerini belirttiler.

ertuğrul

 

Ertuğrul Günay “Biz zor bir günde hiçbir uyarı yapmadan terk edip giden bir görüntü vermemek için elimizden gelen gayreti gösterdik ama olmadı.Herkes için hayırlısı.”
Twitterdan: “Yarın Cuma!
Yolsuzluklara karşı çıktığımız için istenmediğimiz yerde durmayız.Daha yolun başındayız.Allah, doğruların yardımcısı olsun!”
“Temiz siyaset mücadelesini sürdürmek için partiye/mevkiye/makama ihtiyaç yok! Sadece temiz bir vicdana ve sağlam bir imana ihtiyaç var!”
“Bugün hukuk ihlalleri yarın mutlaka hukukun önüne çıkar. Toplum bunun bedelini çok ağır biçimde ödetir.”dedi.

haluk

 

Haluk Özdalga “Türkiye 17 Aralık’tan itibaren yanlış bir yola girdi.Her ne olursa olsun yolsuzluk iddialarının komplo olduğu ileri sürülerek üstü kapanmaya çalışılmasın.Bu yol yanlış.”
“Polis teşkilatımızdan tamamen ayrı sadece savcıların emrinde çalışan adli kolluk teşkilatı kurmamız gerekiyordu, standart da budur.”
“İnanç ve vicdan özgürlüklerinin önünün açılmasına destek verilebilmesi için 2007’de Ak Parti’ye katılmıştım. Medyanın yasaklanması açıklanamaz.”
“Bu gidişin demokratik rejim içerisinde sürmesi mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın yetkileri çevresinde müdahale etmesi gerek.”dedi.

erdalkalkan

 

Erdal Kalkan twitterdan: “Ben bu partiye askeri müdahale döneminde girdim. Sn. Erdoğan’dan önce tavır koydum. Siyasi partiler demokratik rejimin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi partiler kimsenin babasının çiftliği değildir. Hele Sn. Tayyip Erdoğan’ın hiç değil,onlar milyonlarca insanın yarattığı sosyal varlıklardır.Hükümet,iktidar ve parti disiplini yolsuzlukları,hırsızlıkları,soygunu engellemek için vardır.Bu iş burada bitmez.Yüce halkımız her şeyi görüyor.Hakem halkımız olsun.Kurtuluş savaşı yapan bu halk bunu da çözer.Biliniz ki Dünya dönüyor halkımız da aptal değil,yolunuz kapalıdır.”dedi.