Müzik Vicdan İşidir

2.612 views
views

Türkiye de sayılı rap sanatçısının arasında ve hayata bakış açılarıyla fark yaratmış olan Yunus Özyavuz, namı diyar  Sagopa Kajmer ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Haber Eylül: İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümü mezunusunuz. Bu bölümü seçmenizde neler etkili oldu ve rap hayatınıza bu bölümün yardımı dokundu mu?

Sagopa Kajmer: Aslında ailemin ingilizce okumamı istemesi beni İngilizce’ye yönlendirmişti. Ama o zamanlar İngilizce bölümünün puanı 550 idi. Biz pahalı puan derdik öğrenciler arası bu yükseklikteki puanlara.( gülüyor) 🙂 . İkinci tercihim ise Latince idi. O bölüm de puan engeline takılınca 3. Tercihim olan Fars dili okudum. Aslında çok da istediğim bir bölüm değildi. İşin içine girdikçe edebiyat ile haşir neşir olmaya başladım. Ama her yer, her şey Farsça’ydı. Çok zor oluyordu. İki defa okulu bırakmayı düşündüm. Ailem “aman lütfen devam et “ diyerek vazgeçirdiler. (gülüyor) Rap hayatımdaki etkileri ise çoğunlukta oldu. Kelime seçimlerimde bölümümden çok yararlanıyorum. Zaten Türkçe ile de bolca ortak noktaları var.

Haber Eylül : Müstear, Silahsız Kuvvet ve son olarak da Sagopa Kajmer mahlaslarını kullandınız. Bu yaratıcı mahlasları nasıl buldunuz ?

Sagopa Kajmer. Müstear isimli bir mahlasım olmadı ( gülüyoruz) İnternetteki bilgi kirliliğinden ibaret. Müstearı cümle içinde bile kullanmadım(gülüyoruz). Diğer mahlaslarım ise öğrencilikte çok okuyan bir insandım. Bu birikimlerden esinlenerek oluşturduğum isimlerdir.

( Haber  Eylül aracılığı ile de Sagopa Kajmerin Müstear isimli bir mahlas kullanmadığı bilgisini de vermiş oluyoruz 🙂 )

Haber  Eylül :Hazır kitaplardan bahsetmişken  ne tür kitaplar okuyorsunuz?

Sagopa Kajmer : Genelde işim ile alakalı kitaplar okuyorum. İlim ve tasavvufla ilgili kitaplar tercihim oluyor. Aslında daha çok ilim tasavvuf  ilimin çok üst seviyesi; belki yüksek lisans, doktora seviyesi oluyor çünkü(gülüyor).  Gençliğimde okuduklarım dışında roman okumuyorum pek. Hoş şimdi maalesef kitaplarıma zaman ayıramıyorum. Onları alıyorum ve kütüphanemde duruyorlar.

Haber Eylül: Şarkılarınızda karamsarlık sezinleniyor biraz. Bu tarzınıza rağmen bir komedi filmi olan G.O.R.A nın müziklerini yaptınız. Nasıl bir duyguydu? Çizginizden ayrıldığınızı düşündünüz mü?

Sagopa Kajmer: Aslında çok da karamsar bir çizgide olduğumu düşünmüyorum. Bazı şarkılarım da sevimli tarafları var aslında ( gülüyor). Örneğin İstisnalar Kaideyi Bozmaz da insanlar bayağı eğleniyor dans ediyorlar (gülüyor). Ya da yeni albümümde yer alan Meftunun da müziği baya dans ettiriyor insanları sözleri derin olsa da (gülüyor).

Haber Eylül: Ezgilerinizde arabesk tatlar var. Arabeski yaşatmak için mi bunu tercih ediyorsunuz?

Sagopa Kajmer: Aslında arabesk değil. Arabesk çok farklı bir müzik. İçinden çıkamazsınız. Türkiye deki anlamından çok farklıdır. Fransızca da sanat demektir arabesk. Arap müziğidir, Arap sanatıdır. Tam manasıyla ilim gerektirir arabesk yapabilmek. Yüze yakın makamı vardır. Ben daha çok Türkiye’nin içinde olan müzikleri kullanıyorum. Bazen Hint ezgilerine dahi yer veriyorum. Çünkü güzel ve ben onu şarkılarıma kazandırmak istiyorum.Bu hoşuma gidiyor.(gülüyor)

Haber Eylül: Hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahipsiniz ve bu kitlenin büyük çoğunluğu size gönülden bağlı. Bunun sizde yarattığı bir sorumluluk oluyor mu?

Sagopa Kajmer: Tabiki. Omzunuzda taşımak zorundasınız bu sorumluluğu. Yoksa ezilir düşersiniz. Bazı zamanlar zorluklarını da yaşıyorum. Rahat bir yaşantım olamıyor. Biri bizi gözetliyor gibi her yer ( gülüyor). Her yerde gözler üzerinizde oluyor.

(Bir bakkaldan elinizde poşetlerle resminizi görmüştüm. Bir çok ünlüye oranla farklı gelmişti bana :))  (gülüyor) Evet giderim. Canım kuru yemiş isterse kuru yemişçiye giderim. Mısır çarşısına çok sık olamasa da gitmeyi severim. Bir de semt pazarlarını çok severim. (gülüyor)

Haber Eylül: Bu denli ünlü olmanıza rağmen magazin programlarında size rastlamıyoruz. Gizlenmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Sagopa Kajmer: Evden çıkmam ben pek çünkü(gülüyor) 🙂 Gerçekten insanlara şaka gibi geliyor ama zamanımın çoğunu evde geçiriyorum. Evden çıkmam çok zor çünkü. Hanımla gezip tatil yapamıyoruz(gülüyor) 🙂 Kapının önünde dahi fotoğraf çekmek isteyenler olabiliyor.

Haber Eylül: Hayaliniz her zaman rap yapmak mıydı?

Sagopa Kajmer: Hayır. :). Hep radyo DJ olmak istedim. 20 yıl da yaptım zaten bu mesleği. 21. Yıla girerken bıraktım ama (gülüyor). Çünkü kendi parçalarımın çalınması isteniyordu sürekli. Bıraktım ve tamamen rape odaklandım.

Haber Eylül:Bu gün Gezi olaylarının yıl dönümü. Bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sagopa Kajmer:  Ben karışıklık sevmem :). Barış canlısı bir insanım ben. Ama maalesef düşüncelere saygı yok. Farklı düşünceler yan yana bulunamıyor. Uyuşmazlık olsa bile karşılıklı saygı olmalı. Bu karşılıklı durumlar devam ettikçe kişiler haklı iken haksız duruma düşüyor.Bu böyle devam ettikçe de benim gibiler her iki tarafında hatalarının olduğunu düşünüyor .Çünkü bu toplumu böyle bir yerlere getiremeyiz. Türkiye’nin belli bir ağırlığı var. Bütün gözler bu ülkede.Oyunlar oynanıyor diyenler de var ona da inanıyorsun. Halka yükleniliyor diyorlar e o da doğru. Ama ne olursa olsun ülke bu karışık pozisyona gelmemeli. Sanatçılar da bu konuda ayrıştırıcıdan çok birleştirici olmalı.Türkiyeyi güzel günler beklesin. 🙂

Haber Eylül: Son olarak rap den küfrü çıkardınız ve uzun yıllardır temiz rapi savunuyorsunuz. Bu kararınızın temeli nedir ?

Sagopa Kajmer: Rap de argo vardır. Ben sokak kültürünü değiştireyim diye uğraşmıyorum. Ben sadece yaptığım müziği aileler de dinleyebilsin istiyorum.Çünkü ailelerin dinleyemediği müzik yayılamaz. Ben kendimden biliyorum.Ben hep sert rap dinlerdim ailem bırak bunları Tarkan gibi müzikler yap derdi (gülüyor) :). Ağırıma gitti yaptım :). Küfür dinleyerek insanlar rahatlayamaz ki. Rahatlıyorlarsa üzgünüm problemleri var(gülüyor) 🙂 Müzik vicdan işidir.Vicdanınızı rahatsız etmemeli hiçbir şey.

Bu yazıldığından çok daha keyifle 🙂 geçen zaman için Sagopa ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.

 

IMG_20140531_192503[1]