Müzik Kalbimizi Güçlendiriyor

1.359 views
views

Sevdiğimiz müzikleri dinleyerek kalbimizi güçlendirebiliriz.

Sırbistan’daki Nis Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre enstrümental müzik kalbi güçlendiriyor, kalp hastalarının daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.

74 kalp hastasını 3 gruba ayıran bilim adamları, ilk gruptakilerden 3 hafta aerobik derslerine gitmelerini, ikinci gruptakilerden derslere gidip aynı zamanda günde yarım saat müzik dinlemelerini istedi. 3. grup ise sadece müzik dinledi.

3 haftadan sonra spor yapan ve müzik dinleyen hastaların kalp sağlığının büyük ölçüde düzeldiği belirlendi. Bu gruptakilerin kalp faaliyeti ve egzersiz kapasitesi ortalama %39 arttı.

Müzik dinlemeyen ancak spor yapanların kapasitesinin %29 arttığı, sadece müzik dinleyen gruptakilerin de egzersiz kapasitesinin %19 arttığı görüldü.

Müziğin beyinde mutluluk hormonu olan endorfinin salgılanmasını sağladığını belirten bilim adamları, müzik dinleyerek spor yapmanın kalp faaliyetinin iyileşmesine, dolayısıyla hastaların daha kolay toparlanmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekti.

Bilim adamları, “ideal müziğin” bulunmadığını, kişilerin olumlu duygular uyandıran mutlu hissettiren ya da rahatlatan müziği seçebileceğini belirtti.