Müzede Bir Sabah

1.612 views
views

Bilindiği üzere Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından MS 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir.

Ancak Anadolu Gençlik Derneği’nin Ayasofya’nın tekrar cami olması arzusu bu sabah pratiğe dökülmüş oldu. Anadolu Gençlik Derneği, Ayasofya’nın camiye çevrilmesi için “Sabah Namazında Ayasofya Camii’nde buluşuyoruz” etkinliği düzenledi.

AA’nın haberine göre, Saadet Partisi’ne yakın Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Ayasofya’nın camiye çevrilmesi için “Seccadeni al da gel” sloganıyla “Sabah Namazında Ayasofya Camii’nde buluşuyoruz” etkinliği düzenledi. İstanbul’dan ve çevre illerden otobüslerle gece yarısından itibaren Ayasofya meydanında toplanan grup, burada sabah namazı vaktinin girmesini bekledi. Toplanan kalabalığa meydana kurulan platformdan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Halil İbrahim Kutluay dua etti.

Ardından hafız Bayram Genç Kur’an-ı Kerim okudu. Polis de Ayasofya’nın bahçesine girilmemesi için barikatlar oluşturarak, güvenlik önlemi aldı. Namaz vaktinin girmesiyle Kabe imamlarından Suudi Şeyh Abdullah Basfar alana geldi. Basfar platforma çıkarak topluluğu selamladı. Meydanda toplanan erkeklerin arka tarafında kadınlar namaz için saf tuttu. Daha sonra cemaate sabah namazı kıldıran Basfar, namaz sonrası dua yaptı. Daha sonra platforma çıkan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, namaz kılmaya gelen cemaate teşekkür etti. Kabe imamlarından Basfar ile birlikte platforma çıkan Dünya Kur’an-ı Kerim okuma birincisi Güney Afrikalı hafız Abdurrahman Sadien, Kur’an-ı Kerim okudu. Kutluay’ın duasının ardından grup, “Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın” sloganları atarak dağıldı.

ayasofya_mahser_yeri_gibiydi_h13897 Bu olay Ayasofya, cami mi oluyor? sorularını tekrar gündeme getirdi. Gazeteci, yazar ve tarihçi Murat Bardakçı bu olayı son yazısında: “Ayasofya “kılıç hakkı”dır, dolayısıyla artık cami olmalıdır. Ama makul düşünüldüğünde 1930’ların siyasi mülahazaları neticesinde müze haline getirilmiş olan ibadethanenin yeniden cami yapılmasının sadece bir hükümet kararından ibaret olmadığı uluslararası bir mesele olduğu ve şimdi böyle bir kararı alıp uygulamanın da çok zor ve neredeyse imkansız olduğu da hemen görülecektir. Mesele budur ve birkaç sene önce “Mumunu al Taksim’e git, soykırım için özür dile” kampanyaları düzenleyenlerden bazıların Atina’da, Selanik’te, İspanya’da ve daha birçok yerde yaşanan cami problemlerini bilmeden şimdi de “Ayasofya cami olmasın” diye ortalığa dökülmeleri sadece işgüzarlıktan ibarettir ve bu kişiler yaşadıkları memleketin neresi olduğunu malesef hala farkedememişlerdir.” şeklinde yorumladı.

İstanbul’da müze değil ibadethane olarak kullanılan ama turistlerin de serbestçe ziyaret edebildikleri çok sayıda selâtin camii, meselâ Sultanahmet ve Süleymaniye, Avrupa’nın dört bir tarafındaki katedral, Paris’in Notre Da-me’ı, Vatikan’ın Saint-Pierre’i, İngiltere’nin Salisbury’si ve hattâ Kudüs’te her an ibadet edilen Mescid-i Aksa Camii, Ağlama Duvarı ve bu duruma daha nice örnek mevcut iken Ayasofya’nın bu kadar fazla tartışılması şaşırtıcı doğrusu.