Moskova’da Okul Baskını

1.249 views
views

Moskova ‘da bir okula giren silahlı bir saldırgan 20’den fazla öğrenciyi rehin alırken biri güvenlik görevlisi biri öğretmen olmak üzere 2 kişinin ölümüne sebep oldu. Polisin saldırganı etkisiz hale getirip gözaltın aldığı belirtildi.

   Rusya’nın başkenti Moskova ‘nın yakınlarındaki bir okula silahlı saldırı düzenlendi. Okulu basan saldırgan bir polisi ve bir öğretmeni  öldürerek 20 kişiyi rehin aldı. Soçi Olimpiyatları ‘nın başlamasına 3 gün kala yaşanan olayda saldırgan polisle girdiği çatışma sonunda etkisiz hale getirildi.

Polis memurları, okuldaki öğrencilerin yarısına yakınının serbest bırakıldığını geri kalanların da güvenlikleri için sınıflarında tutulduğunu ifade etti.

Bir polis memuru ise Rossiya-24 adlı televizyona yaptığı açıklamada saldırganın okula tüfekle girdiğini ve 2 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Okulun güvenlik görevlisi, öğrencinin silahla okula girdiğini görünce acil durum düğmesine basarak polise haber verdi. Güvenlik görevlisini rehin alarak üst kattaki sınıfa çıkaran saldırgan, dersteki biyoloji öğretmenini öldürdü. İçişleri bakanlığı sözcüsü, Rus Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada saldırganın öğrencilerden birinin babası olduğuna işaret etti.

Okuldaki öğrenci, öğretmen ve çalışanların tümü tahliye edildi.

2004 yılında Kuzey Osetya’da yaşanan Berlan okul saldırısının ardından Rusya’daki her okulda silahlı güvenliğin bulunmasına yönelik yasa çıkarılmıştı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.