Mısır’dan Türkiye’ye Boykot

1.206 views
views

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen BM toplantısında yaptığı konuşmada: “Mısır’da, halkın oylarıyla seçilmiş cumhurbaşkanı darbeyle indirilirken, verdikleri oyun hesabını sormak isteyen binlerce masum katledilirken, Birleşmiş Milletler de demokratik ülkeler de bunu sadece izliyor. Ve bu darbeyi yapan kişi meşrulaştırılıyor. Eğer demokrasi diyorsak sandığa saygı duyalım. Yok demokrasi değil de darbeyle gelenleri savunacaksak o zaman bu BM niye var diye merak ediyorum.” ifadelerinde bulunmuştu. Bunun üzerine Mısır politikacıları ve yazarları Mısır’a ihraç edilen Türk mallarının boykot edilmesini istedi.

Boykot’u destekleyenler Mısır’ın Türk ihracat pazarında önemli bir rol oynadığını ve gerçekleştirilecek bir boykotun Türkiye ekonomisini direkt olarak etkileyeceğini belirtti.

Mısırlı avukat Samir Sabri, Mısır hükümetinin Türk mallarını boykot etmesi için dava açtı. Dava 2 Aralık’ta başlayacak.

Mısırlı sunucu ve yazar olan Gamal Anayet, mısırlı vatandaşlarını boykota davet ederken Türkiye’ye turizm amaçlı gitmemelerini istedi. Anayet ayrıca ihraç edilen Türk mallarını alternatiflerinin kendi ülkelerinde bulunduğunu belirterek mısırlıları yerli ürünleri satın almaya teşvik etti.

Mısır Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye ve Mısır arasındaki ticaret hacmi parasal olarak geçen sene 5 milyar dolardı. Bunun 3.5 milyar doları Türk mallarını kapsıyor.