Merkez Bankası Faiz Oranını Değiştirmedi

1.212 views
views

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı: Borçlanma faiz oranını değiştirmedi.

Alınan karar neticesinde gecelik faiz oranlarından marjinal fonlama oranı %12’den %11,25’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı %11,5’ten %10,75’e indirildi. Borçlanma faizi ise %7,5 oranında sabit kaldı.

Yapılan açıklamada enflasyon üzerindeki birikimli döviz kuru gelişmelerinin olumsuz etkisinin azalan eğimde olması bu karar üzerindeki en önemli etken olduğuna dikkat çekilmiştir. Ancak gıda fiyatlarındaki yüksek seviyenin enflasyon üzerindeki olumlu gelişmeyi göstermesini engellediği savunulmuştur.

Hükümet ile bir süredir ters düşen merkez bankası bu kararıyla kendisi ve hükümeti tam olarak mutlu edemese de en azından suların durulmasını sağlamıştır. Hükümetin istediği düşük faiz oranını tam olarak belirleyemese de enflasyon hedeflemesi çerçevesinde faiz koridorunda olabilecek en alt seviyeye gelmiş bulunuyor. Bu oranı daha da düşürmemesine en büyük neden olarak da gıda enflasyonunu görüyor.

Hükümet ise oranların daha da düşmesini arzuluyor. Bunun nedenini şöyle bir zincirlemeyle açıklayabiliriz: Merkez bankası borçlanma faizini düşürürse(şu anda %8,25) hükümet de faiz oranlarını düşürecek. Böylece maliyetler düşecek buna bağlı olarak fiyatların da artış hızı düşecek. Sonuç olarak tüketim canlanmış olacak.