Medrese mi Lise mi?

2.688 views
views

Artık olağan bir durummuş gibi gelen anayasa ihlallerine biri daha eklendi. Çapa Fen Lisesi’nde öğrenciyi cemaatle namaz kılmaya çağıran afiş, okul yönetimi gözetiminde panoya asıldı.

gencgazete.org sitesinin haberine göre, Çapa Fen Lisesi’nde öğrencilerin her gün cemaatle namaz kılmaya davet edildiği bir afiş okul yönetimi gözetiminde okulun duvarına asıldı. Her gün saat 12.35’de okul mescidinde cemaatle öğle namazı kılınacağı belirtilen afişte Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidirdenildi.

İşte o afiş; 

timthumb_php(1)

 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 31.12.2013 tarihli raporuna göre toplamda 14.543 Kur’an kursu bulunuyor. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ise ilkokul sayısı 27.461, ortaokul sayısı ise 16.047 idi. Bu demek oluyor ki neredeyse ortaokul sayısına yakın Kur’an kursu bulunuyor. Son 13 yılda imam hatip liselerinin sayısı iki hatta üç kat artmış durumda.

Öğrencilerin kendi dini eğitimlerini sağlayabileceği bunca zemin hazırken bilimsel eğitim sistemine karışarak bir şeyleri dikte etmek çağdaş eğitim sistemi açısından ne kadar liberal bir yaklaşımdır?