Mayıs’ın Kanlısı mı Olur ?

899 views
views

1 Mayıs 1977  İşçi Bayramı; çeşitli olaylarda  34 kişinin yaşamını yitirdiği ve 136 kişininde yaralandığı tarihtir. Bu olay literatüre ‘Kanlı Mayıs’ olarak geçmiştir.

 

Bayramı  kutlamak amacıyla çeşitli illerden İstanbul’a yaklaşık  500 bin kişi DİSK’in önderliğinde Taksim Meydanına geldi. Katılımın yüksek olması nedeni  ile kortejlerin alana girmesi uzun sürmüş, miting de uzadı.  DİSK başkanının konuşması bittiğinde yani saat  19.00  dolaylarında çevredeki yüksek binaların ve otellerinden çatılarında meydandaki hakla ateş açıldı. Heyecan ve kargaşa ile birlikte kaçışan halk panzerlerinde etkisiyle köşeye sıkıştı. İnsanlar panik halde kaçmaya çalışırken panzerler  de kalabalığın arasına doğru girmeye ve kitleleri sıkıştırarak Kazancı Yokuşu`na itmeye başladı. Kalabalığa ateş açılıyordu fakat polis ateş açanlara değil, kalabalığın üstüne saldırıyordu.

 

Olaylar sırasında 28 kişi ezilme ya da boğulma nedeniyle, 5 kişi vurulma nedeniyle, 1 kişi de panzer altında kalarak yaşamını yitirdi, yaklaşık 130 kişi de yaralandı.  Ölenlerin çoğu Kazancı Yokuşu’nun başında, park edilmiş kamyon yüzünden sıkışarak ölmüşlerdi. 470 kişi göz altına alındı fakat hiçbirinin olayla ilgisi kurulamadı. Ateşi kimin açtığı tam olarak belirlenememiş, olay halen aydınlatılamamıştır.