Mars’ta Sıvı Halde Su Bulundu!

1.687 views
views

NASA 28 Eylül’de Kızıl Gezegen hakkında çok önemli bir bilgi paylaşacağını belirtmişti. ABD’nin başkenti Washington’daki merkezinde tarihi bir basın toplantısı gerçekleştiren NASA, tüm dünyanın merakla beklediği açıklamasında Mars yüzeyinde su bulunduğunu ve bu suyun zaman zaman sıvı halde olduğunu duyurdu. Mars’ın sahip olduğu konumdan dolayı Güneş’in Mars’a sağlayabildiği sıcaklık desteği oldukça az. En sıcak günlerinde -40 derece gibi çok düşük sıcaklıklara ulaşan gezegenin yüzeyinde suyun bulunabilmesine bu nedenden ötürü çok düşük bir ihtimal olarak bakılıyordu. NASA 18.30’da (Türkiye saati ile) bir basın toplantısı gerçekleştireceğini ve bu toplantıda belirtilen bilgiyi paylaşacağını belirtmişti. Basın toplantısına katılan araştırmacı ve bilim insanlarının söylediklerine göre Mars’ın sahip olduğu koşullardan bazıları gezegende sıvı su bulunmasını mümkün kılıyor ve gezegende sıvı su mevcut. Güneş Sisteminde bulunan gezegenler arasında Dünya dışında hiçbir gezegende su bulunamamıştı. Bu büyük keşif, Mars’ta hayatın en önemli parçalarından birinin bulunduğunu gösteriyor.

mars-ta-sivi-halde-su-bulundu--6107670
NASA yetkilileri yöneltilen sorulara şu cevapları verdi:

Peki şimdi ne olacak?
Büyük keşfin ardından ne yapacakları sorulduğunda bilim insanları, öncelikle bu suyun kaynağına, nereden geldiğine bakacaklarını açıkladılar.

Bitki yetiştirmek mümkün mü?
Soru: Bu suyu kullanarak Mars’ta bitki yetiştirebilir miyiz?
Cevap: Bence asıl problem, irtifa farkı. Dünya’da da yüksek irtifalarda sadece yosunlar yetişebiliyor. Mars’ta da benzer bir durum var, gezegenin yüzeyi, Everest’in 3 katı neredeyse.
Bu yükseklikte dünyada olduğundan çok daha ince bir atmosfer var, ancak genetik mühendisliği ile bitkilerin dayanıklılığı artırılarak bu sorunlar aşılabilirse, evet, bu su ile bitkiler sulanarak, yetiştirilebilir

“2020’lerde Mars’ta olacağız”
Yapılan açıklamada, Mars’a gönderilmesi planlanan insanların, bulunan bu su sayesinde işlerinin çok kolaylaşacağı belirtildi.
Suyun içerisindeki hidrojen ve oksijeni ayrıştırarak, roket yakıtından, Mars yüzeyindeki insanlar için kritik olan suya kadar çok sayıda ihtiyacın karşılanabileceğinin altı çizildi.

“Yaz” mevsiminde ortaya çıkıyor
Sıvı haldeki suyun Mars’ın “yaz mevsiminde” gezegenin kanyonlarından ve krater duvarlarından aktığı, NASA’nın Kızıl Gezegen’in yörüngesinden çektiği fotoğraflarla ortaya çıkarıldı.
Bu suyun, gezegenin sonbahar mevsiminde sıcaklıkların düşmesiyle kuruduğu açıklandı.

Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı uzun süredir sorgulanan bir konuydu…

Mars’ta yaşam var mı?
En merak edilen “Mars’ta yaşam var mı” sorusuna ise şu şekilde yanıt verildi:
“‘Dünya dışında yaşam var mı’ sorusuna henüz yanıt bulamadık, ancak yüzeydeki suyun varlığı, yaşam için de büyük bir şans anlamına geliyor, artık araştırmalarımızı bu yönde ağırlaştıracağız.