Marmaray Projesi ve Eleştiriler

1.624 views
views

IMG20138591255656217Marmaray Projesi, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul boğazının altından birleştiren, banliyö hattı iyileştirme projesidir.  Trafik sorununu çözmek ve şehir içi ulaşım mesafesini kısaltmak amaçlanmıştır.

Yaklaşık olarak 153 yıl önce ortaya atılan ve ‘’Asrın Projesi’’ olarak nitelendirilen Marmaray Projesi Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. Yılında resmi olarak hayata geçiriliyor.

Açılışta Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın yanı sıra geçtiğimiz gün bu açılış için ülkemize gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe de yer alacak.

Ekonomik Boyutu

Marmaraytunnel

Proje çoğunlukla olumlu karşılanmasına rağmen ekonomik olarak birçok kesimden eleştiri aldı. Dünyada Marmaray’a benzer projelerin maliyetlerinin Marmaray Projesi’ne kıyasla çok daha düşük olması eleştirilerin odak noktası oldu. Örneğin; İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Tüneli yaklaşık 50km olup 10 milyar dolara mal olmuştur. Marmaray ise 1.4km ve toplam maliyeti yaklaşık olarak 5,5 milyar TL’dir.

Bir diğer endişe ise deprem konusunda. Deprem bölgesi olan İstanbul’da denizin tabanında sıvılaşma ihtimali olması ve bunun da tüp geçidin oturtulduğu ayakların sağlamlığını riske sokması bu konunun uzmanları tarafından sıkça dile getiriliyor.

Tüm bu tartışmalara karşın İstanbul’un Avrupa ile Asya kıtaları arası ulaşımın 4 dakikaya inmesi ve bu sistem oturduktan sonra trafik sorununa çözüm olması ihtimali bile projeye duyulan ilgiyi arttırıyor.