Malezya Multimedya Süper Koridoru (MSC)

1.457 views
views

Multimedya Süper Koridoru Malezya’daki bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünü iyileştirirken aynı zamanda dünya standartlarında ki teknoloji şirketlerini bölgeye çekmek için tasarlanan bir bilgi ve iletişim teknolojisi girişimidir.

Bu proje önemli ulaşım ağları üzerine kurulmuş bölgelerde önemli ulus şirketlerin bir araya gelmesini amaçlamaktadır.

a

3 aşamalı olan bu projenin 2 aşaması günümüzde bitmiş son aşamasının ise 2020’de biteceği beklenmektedir.

İlk aşamada 7 ayrı kategoriden oluşan temel uygulamaları(e-devlet, e-sağlık, çok amaçlı akıllı kartlar, uzaktan eğitim, ar-ge yapıları, e-iş ve teknolojik girişimci üretimi) başlatıp, yasal çerçeveyi uygulamaya koymuş ve koridor içinde iki özel kenti oluşturmaya başlamışlardır. Bu kentler üretim merkezi cyberjaya ve yönetim alanı putrajaya. Tüm bölgede sınırsız ve kesintisiz internet bu projenin önemli noktalarından biri.

b

İkinci aşamada Malezya içindeki kentlerle ve dünya kentleriyle bağlantı kuruluyor.

Son aşama da ise son küme ulus şirketler bölgeye kurulacak, akıllı şehir unvanı alınacak ve bu bölge uluslararası siber hukuk platformu haline gelecek.

Multimedya Süper Koridoru yaşadığımız bilgi ve teknoloji çağında ekonominin nasıl şekillendiğini gösteren iyi bir örnek ve başarılı bir uygulama. Proje tamamlandığına istenilen elde edilecek mi hep birlikte göreceğiz.