Londra’da Metro Grevi

1.287 views
views

İngiltere’nin başkenti Londra’da Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) tarafından başlatılan grevin ulaşımı ciddi yönde etkilediği belirtiliyor. RMT eylemi 28 Nisan akşam  saatlerinde başladı ve 48 saat süreceği belirtildi.

Londra’da metro hizmetlerini sağlayan Transport for London (TfL) bilet gişelerini kapatarak yılda 50 milyon sterlin tasarruf etme planını belirtmişti. Sendikalar ise bu durumun birçok kişinin işsiz kalmasına yol açacağını ve istasyonlarda güvenlik problemi yaşanacağını savunuyor. RMT ayn sebeplerle Şubat ayında da 48 saatlik bir eyleme gitmişti.

Grev nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanırken, TfL yaptığı açıklamada hizmetlerin yüzde 50’sinin devam ettiğini vurguladı. Bu oran bir önceki grevde yüzde 40 civarlarında idi.

Grev 30 Nisan akşamı sona erecek. Grevin etkilerini en az indirmek için ek otobüs ve ek gemi seferleri devreye sokuldu. TfL açıklamasında 266  ek otobüs seferinin devreye sokulduğunu söyledi.

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson greve tepki gösterdi ve bu plan için toplu işten çıkarmaların olmayacağı sözünü tekrarladı.