Kuzey Kore’de Tek Tip Saç Kesim

2.673 views
views

  Kuzey Kore yönetimi vatandaşlarına dağıttığı kılavuzda bütün erkeklerin saç kesimlerini Devlet Başkanı Kim Jong-Un’un saç kesimiyle aynı yaptırmalarını istedi.

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da devlet yaptırımlarıyla ilgili  olan ilkeler iki hafta önnce vatandaşlara dağıtılmıştı. Kılavuza göre erkeklerin saç kesimlerini başkan Kim Jong-Un ile aynı şekilde kestirmeleri gerekiyor. Fakat bazı Kuzey Korelilerin bu saç kesimleriyle ilgili bazı endişeleri olduğu belirtildi.

Özgür Asya Radyosu’na konuşan bir Kuzey Kore vatandaşı; “Başkanımızın saç modeli istisnai bir modeldir. Herkesin kafa ve yüz şekli farklı olduğundan bu model herkese yakışmayabilir” dedi. Çin’de yaşayan bir Kuzey Koreli ise İngilizce yayın yapan Korean Times gazetesine yaptığı açıklamada yakın geçmişe kadar Kim Jong-Un’un saç kesiminin Çinli kaçakçılarla özdeştiğini belirterek; ” Kuzey Kore’de 2000’li yılların ortalarına kadar bu saç şeklini Çinli kaçak modeli diye adlandırıyorduk” dedi.

Uzun bir süreden beri Kuzey Kore’de saç kesimlerini devlet belirtiyor. Erkeklerin 10 saç modeli arasından seçim yapmaları isteniyorken kadınlar bu konuda biraz daha şanslı. Kadınlar 18 saç kesimi arasından tercihte bulunmalarına izin veriliyor.

42516101sac_kesim_3544

 

Kuzey Kore’de saç uzatmaya yönelik başlatılan kampanyada devlet televizyonu halka saçlarını sosyalist yaşam tarzına göre kestirmeleri çağrısında bulunmuştu.