Kontenjanlar Azaldı!

1.123 views
views

 

Yükseköğretim kurulu, genel kurul toplantısında alınan karara göre ÖSYM’nin yaptığı ÖSYS sınavlarında üniversiteye girerken yapılan tercih hakkı 30’dan 24’e düşülürdü.
Yapılan basın açıklamasında; tercih yaptığı halde üniversiteye gitmeyen adayların “kontenjanları yakması” ve diğer adayların önüne geçmesinin engellenmesi amaçlandığı vurgulandı. Geçen yıl ÖSYS’de Kıbrıs ve yurt dışı üniversiteleri haricindeki genel ve okul birinciliği programlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listeleri incelenerek yapılan araştırmaya göre adayların 30 tercih hakkından ortalama 17’sini kullandığı görüldü. 4 yıllık (lisans) ve 2 yıllık (ön lisans) kontenjanlarının tamamı göz önüne alındığında 2015’te tercih yapan 983 bin adaydan yüzde 52 sinin ilk üç, yüzde 79’unun ise ilk on tercihine yerleştiği görüldü. Tercih sıralamasında 25-30 aralığındaki tercihlerine yerleşenlerin ise %5 civarında olduğu görüldü.

YÖK Genel Kurulu, son tercihlerin adaylarca genelde özensiz yapılması, tercih edip kayıt hakkı kazandıkları halde kaydolmamaların ve sınava tekrar girişlerin artması gibi faktörleri dikkate alınarak tercih sayısının düşürüldüğünü bildirdi.