Kitle Eğitim Silahı

1.261 views
views

Genelde savaşlarda kullanılan ve yıkımla görevli olan tanklara, Arjantinli sanatçı Raul Lemesoff tarafından farklı bir mana yüklendi. Lemesoff, kendi çabalarıyla 1979 model bir Ford Falcon’ı kullanarak bir tank inşa etti. Ve bu tankı, insanları okumaya teşvik etmesi amacıyla inşa ettiğini belirtmiştir. Lemesoff’un “Kitle Eğitim Silahı” adlı eseri “insanlara çok hoş ve eğlenceli bir şekilde saldırmayı” amaç ediniyor. Lemesoff’un bu projeyi ne para ne de şöhret için, yalnızca gençlerin daha çok kitap okumasını sağlayabilmek için yaptığını söylüyor.

Tabi ki tankın hiçbir işlevi yok amaç sadece toplumsal mesaj. Daha sonra tankın her yerini kitaplar ile donatan Lemesoff, aracı ile Buenos Aires sokaklarında dolanmaya başlayarak insanlara kitap dağıtmaya başlamış. Ama onunda insanlardan tek bir talebi var! Verdiği kitapların itinayla okunması.

İnsanları okumaya teşvik etmek yalnızca sanatçı ya da aydın kesimin görevi değildir. Sıradan bir okur bile çevresindeki birkaç kişiyi kitap ile tanıştırdığında dahi bunun nimetlerinden toplum olarak faydalanacağımız malumunuzdur. Çünkü bu sayede birey ile başlayan etkileşim, toplumsal etkisini de beraberinde getirecektir. Lemesoff’u bir kenarda bırakacak olursak; ülkemizde de 1943 yılında, kütüphaneci olarak Ürgüp’e tayini çıkan Mustafa Güzelgöz’ü (namı diğer “Eşekli Kütüphaneci”) örnek olarak gösterebiliriz. Mustafa Güzelgöz, Ürgüp ve çevre köylerdeki okuma oranının düşük olması ve kütüphaneye olan ilgilinin azlığından dolayı; kitapları eşeklerin sırtında köy köy dolaştırmış, çocukları okumaya teşvik etmiş ve bunun olumlu sonuçları da görülmüştür. Bölgede okuma yazma oranı ve kütüphanelere olan ilgi artmıştır. Halan bölgede eşekli kütüphaneci saygıyla anılmaktadır.

Birey olarak ne yapabilirim diye karamsarlık içerisinde olmamalıdır insan. Çünkü; bireysel çabalardan, toplumsal faydalara ulaşabiliriz.