Kanser İlaçları Artık Hastanelerde Satılacak

1.257 views
views
SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ’NDE (SUT) SON YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE BİRLİKTE KANSER İLAÇLARININ 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN ECZANELER YERİNE DOĞRUDAN HASTANELERDEN VERİLECEK OLMASI ÇOK YÖNLÜ YENİ BİR TARTIŞMAYI BAŞLATIRKEN BU DURUM AYDINLI ECZACILARI DA KARA KARA DÜŞÜNDÜRMEYE BAŞLADI. (MEHMET SARIKAYA/AYDIN-İHA)

Çağın vebası olarak nitelenen kanser hastalığı, gerek tedavi, gerek hastalığın yayılmasında oldukça zahmet verici bir sağlık problemi.

Uzun ve genellikle pahalı tedavi yöntemleri dahi hastayı yeterince yormaya yetiyor iken şimdilerde hem kanser hastalarını hem sağlık sektörü ile uğraşanları yakından ilgilendirmekte.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada 1 Temmuz’dan itibaren kanser ilaçlarının yeniden devlet hastanelerinde satılması konusunda karar aldığını belirtti.

En son 2005 yılında görülen bu uygulamanın o zaman ki kaldırılma nedeni karaborsa ve merdiven altı eczacılığının artması olarak duyuruldu kamuoyuna.

Peki hükümet bu kararı neden tekrar aldı?

Medikal pazarda en çok pay sahibi geniş hacmi ile kanser ilaçları. Devlet bu pazarı da kontrol altında tutmayı hedefliyor. Fakat eczacılar içinde çok önemli olan kanser ilaçları, eczacılarının cirosunun yüzde onuna tekabül ediyor.

Eczacılarsa durumdan hayli endişeli, bu pazardaki tekelleşmenin, yolsuzluk, karaborsa gibi vatandaşı ve hastayı yakından etkileyecek olumsuzluklardan bahsediyorlar. Ve en yakın zamanda tepkilerini dile getirmek amacıyla sokağa, meydanlara çıkacaklarını belirtiyorlar.

En son konuyla ilgili görüşlerini Hürriyet’e bildiren, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan:

images

Bu çok büyük bir yanlış olacak. 2005 öncesi yaşanan sıkıntılar yine baş gösterecek. Kanser ilaçları çalınacak, merdiven altlarında hastalara yüksek fiyattan satılacak. Belki de hastalarımız ilaçsız kalacak. Konuyu yargıya taşıyoruz” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni dönemin devlet kaynaklarının heba olmamasını sağlayacağını kaydederek, “Şimdi düşünün hasta hastanede yatıyor. Yakınlarının gidip eczane eczane ilaç araması mı daha uygun yoksa hemen orada ilacının kendisine uygulanması mı? Hastaneler 1 Temmuz’da İlaç Takip Sistemi’ne (İTS) geçiyor. İTS ile hastaneye alınan ilaçlar birebir takip edilecek, hasta başına ne kadar ilaç kullanılırsa o kadar fatura edilecek. Artan ilaç zayi olmayacak. İlaçların çalınması da engellenmiş olacak. Şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığından gelen açıklamalarda ise, Türkiye’de ki eczanelerin henüz pek çoğunda bu ilaçların satılması için gerekli altyapıların bulunmaması ifade ediliyor.

Seçimden sonra hareketli günlere gebe olan Türkiye sağlık sektöründe de bu gibi çalkantılarla taşıyor. Sağlık Bakanlığı ve eczanelerin, bu konun, hastalar için sorun olduğunun farkına varıp tez zamanda bir mutabakata varmaları gerekliliği gözüküyor.