Kanlı Süper Ay Tutulması

982 views
views

27 Eylül’ü 28 Eylül’e bağlayan gece gökyüzüne bakanlar oldukça nadir gerçekleşen bir doğa olayına şahitlik ettiler.

 

Ay hem Dünya ve Güneş ile tam aynı doğrultuya geldi, hem de Dünya’ya en yakın olduğu konumda oldu. Bu nedenle gökyüzünde normalden daha büyük olan Ay, tutulma sebebiyle kızıl renklerde görüldü.

 

Süper ay tutulması, ayın dünyaya en yakın olduğu ve çok daha parlak göründüğü zamanda meydana geldi. Ay tutulmasında Dünya, Güneş ile Ay’ın arasına girip, Ay’ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oldu. Süper Ay tutulması ise bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle yaşandı. Bu tutulma sırasında Dünya’nın arkasından gelen Güneş ışınları Ay’ın kızıl renge bürünmesine neden oldu. Bu nedenle bu olay, ‘Kızıl Ay tutulması’ ya da ‘Kanlı Ay tutulması’ olarak da bilinir.

 

Ay tutulmaları her dönemde insanların ilgisini çekmiştir. 1900 yılından bu yana ise 5 kez süper ay tutulması yaşandı. Son Süper Ay tutulması ise bundan 33 yıl önce, 1982’de meydana geldi. Uzmanlar, bir sonraki tutulmanın ise 2033 yılında gerçekleşeceğini belirtiyor.

 

Süper Ay ve Ay Tutulması, en son 1982’de aynı zamanda gözlemlenmişti. Bir daha 2033’e kadar böyle bir gökyüzü olayına şahit olmamız mümkün olmayacak. Dünyanın birçok yerinden görülebilen Süper Ay ve Ay Tutulması, Kuzey ve Güney Amerika’da izlendi.