Kablosuz Şarj Teknolojisi

1.008 views
views

Her ne kadar kablosuz bir dünyada yaşadığımızı düşünsek de, tüm kablosuz cihazlarımız bir noktada elektrik prizine bağlı bir kabloya muhtaçlar. Ancak bugünlerde kullanılmaya başlanan bir teknoloji var: Kablosuz şarj.

“Kablosuz şarj” ile genellikle endüksiyon yoluyla şarj etmedir. Bu teknoloji, manyetik bir alan oluşturan bir istasyona sahiptir. İndüksiyon bobiniyle donatılmış bir cihaz, fiziksel bir kablo bağlantısına gerek duymadan şarj olabilir.

Kablosuz diş fırçalarında ve diğer banyo araç gereçlerinde kullanılan teknoloji, yavaş şarj etme gibi bir dezavantaja sahiptir. Ancak diş fırçası gibi banyo eşyalarını günde sadece birkaç dakika kullandığımızdan bunun bir önemi yoktur.

Birçok cihaz, gerekli donanıma sahip olmadığı için bu teknolojiden faydalanmak için bir kılıf veya adaptöre ihtiyaç duyar.

Endüksiyon şarj, manyetik alanlardan faydalanır. Bu manyetik etki güçlüdür, ancak genellikle zayıftır. Örneğin diş fırçanızı şarj etmek için gereken manyetik alan, milimetrelerle sayılmaktadır.

Endüksiyon şarjda şarj hızı da sorunludur. Kablosuz şarj, kablolu kadar etkili ve hızlı değildir.

Kablosuz şarj için ortak bir standart geliştirilmemiş olması da, onun tüketici elektroniklerinde yer almasına engel oldu. Ancak bu, Wireless Power Consortium’un Qi standartları sayesinde değişiyor. Wireless Power Consortium üyeleri arasında teknolojinin büyük isimleri yer alıyor.

WPC şu sıralar farklı kablosuz şarj prototiplerini dönüyor ve üretilen çözümlerden bazıları, piyasada yerini almaya başladı bile. Örneğin son zamanlarda tanıtılan Samsung S6 ve S6 Edge, LG G3, Sony Z3. Kısacası son dönemlerde çıkan tepe telefonlar ya da amiral gemi telefonlara bu teknoloji mevcut.

Bugünkü kablosuz şarj teknolojisi işlerinizi kolaylaştırabilse de, menzilinin çok kısa olması yok sayılamayacak bir sorun. Bunun gelecekte değişmesi mümkün. Lazer, mikrodalga ve daha güçlü şarj etme yöntemleri indüksiyon şarjın yerini alabilir. Ancak şu an değil – şu an lazerli bir güç aktarımı, yaralanmanıza yol açabilir.