İzmitçe Bir Gün

5.333 views
views

Konuştuğumuz dil aynı olsada,yöreden yöreye,bölgeden bölgeye kullanılan kelimelerin anlamları farklı olabiliyor.Örneğin İzmir’de simite gevrek denilmesi yada çekirdeğe çiğdem denilmesi gibi.Ancak bu farklılıklar dilimizi zenginleştirdiği gibi kültürümüzü de güçlendiriyor.Argo kelimeleri bir yazıda bütünleştirmek kimilerine hoş gelmeyebilir yalnız yeri geldiğinde hemen hepimiz argo kelimeler,sözler kullanıyoruz.İşte burada sizlere İzmitli gençlerin kullandığı,biraz argoya kaçan,İzmitçe diye tabir ettikleri dili anlatmaya çalışacağım…

Günlerden birgün,sabah evde kayıntıyı boğmuşum.Arkası bir duş aldım.Dolaptan on numara façamı seçip,giyindim.Hatunla haberleştik,paslaşacağız.Cepte kene de yok.
Naparsın…Naparsın… İnceden pedere yanaştık.Başladık o biçim prese.Pres sonucunu gösterdi;pederden 10 TL valideden de 5 TL çözdük.Neyse kısa günün karı diyerek,inceden yürütmeye başladık.Kızla buluşmaya daha vakit var.

Napalım..Napalım..Heh! En iyisi çocuklara iş koymak.Alolaştık.Çocuklarla pas yapıp arkası geçtik kahveye.Cepte var 15 TL kene.Çay falan filan…Sittin sene yetmez o kene akşam bize.Masada da var 10 tl hesap.Oyunu sektirirsek,fena mantara bağlarız…Neyse biz bağladık seriye.Hesabı kitleyip pandiz ettik enayileri.
Arkası çocuklarla yürütmeye başladık mahallede.Iyy karşıdan bir hatun geliyor.Eyvah! Benim eski hatun bu.Ama nasıl çirkinleşmiş,nasıl paspallaşmış.Diyeceğim ama yalan. Karşıdan yürüyor,yanarlı dönerli ama hafiften de giderli.Yine görünce hep olduğu gibi bağladık yine arabeske.Çocukların “Salsana be karşim…Zate ……dı “sözleri rahatlattı biraz içimi.Zaten akşam yeni hatunla pas yapacağım deyip avuttum kendimi.

Arkası yine başladık yürütmeye.Ne çok yürüttünüz be diyeceksin ama…Biz öyle arada sadece piyasa yapmak için bile yürütürüz karşim ayıkta kal rahat olsana sen.

Yolda yürütmeye devam ederken.Mehmet abiyi gördük.Selamlaştık abimizle…Aramızda geçen o konuşma ;

Mehmet Abi : Karşim…Façan çok geçerli.
-> Abi kesiyon da!Asoları kovalıyoruz!
Mehmet Abi : Seversiniz plaçkayı.

-> Abi kesiyon da!
Neyse…Mehmet abimizin her türlü şekli geçerli,mazın da bir abimiz şimdi.Samimiyeti de yakalamışken.Sinyal yapmalı

-> Abi akşam hatunla paslaşıcam bee…3 – 5 varsa salsana birşeyler…

Neyseki Mehmet Abi ” Abiler kurabiye olmuş ” sözünü hatırlatmadı bizlere sağolsun. Tam giderken;

Mehmet Abi : Karşim…Ceket dönsün yalnız bir ara
-> Ayıp ediyorsun abi her türlü…
Fethiye,yürüyüş yolu falan,çarşı yanıyor ismetler de o biçim döküyor hani.Yürüdük Acısu Parkı’na…Acısu Parkı’ndayız herşeyinde farkındayız o sıralar tabii.O sıra lavuğun biri yanaştı bize.”Karşim sigaranız var mı?” ayağğğ… “Yok karşim kullanmıyoruz biz” Yalanlarıyla salmaya çalışıyoruz.Ama bir ısrar bir ısrar pirana ya pirana.Neyseki bir şekil salabildik yine çocuğu.Hayır farkında da değil patates edeceğiz pandiz olacak enayi farkında değil.O sıra telefon çaldı Mito arıyor…

Mito:Karşim napıyorsun?
->İyi bolum napalım sen napıyorsun?

Kesin bir işi düştü yoksa sittin sene aramaz böyle hal hatır için.
Mito:Karşim akşam işin var mı ya?Akşam sahile inip piiz yapalım diyoruz.Pederden arabayı kurtarsana.
->Yok karşim akşam hatunla pas yapacağım bu gece salın beni.

7 dakika süren bu konuşmada ; bir İzmitli’nin piranalıktaki en uç örnekleri kullanılmasına rağmen.Bir şekil saldım.Bu bir başarıdır!

Neyse…
Kızla paslaşma vakti yaklaştı.Çocukları saldım ben yürüdüm kuaföre.Saçlara bir fön şekli lazım.Ama şöyle bir sıkıntı var bizim veresiye de kabarık tabii,caz yapacak kuaför biliyorum.Ama bir şekil bağlayıp yaptırmamız lazım.Neyse bir kaç dil yapınca bağladık.Neyse kuaförle sen şunu tanıyormusun? Bu abimiz böyle bir abimiz falanlı.Arkası çarşıda bir mevzu olmuş karşim.Şu abiyi içeri almışlar.Arkası haftasonu deplasman yapıyormusun karşim? Sohbetiyle geçen saçlarımın yapım işlemi tamamlandı.
Façamız on numara geçerli bu sefer ben döküyorum harbici.Neyse abartmayalım ama o saç şeklini yaptırıp kendini Brad Pitt’in “sol yanı”  ‘diyelim’ gibi hissetmeyeni yoktur.

Hatunla Park’ta paslaştık.Yürüdük Yeni Cuma’ya.Orada bir çay şekli yaptık.Hatun caz yapıyor beğenmiyor tabii burayı.Ama bizde mazın değiliz ki be kızım.Neyse hoş cümleler,birkaç kelime yapıp aldık yine gönlünü.Birazda marinada yürüyüp gezdikten sonra fazla geç olmadan evine bıraktım.Bırakırken 100 metre öteden de kesiyorum ama.Hani biri falan salça olur diye.Hayır olursa alırım façasını aşağıya her türlü.Neyseki sıkıntı olmadan kapıdan içeriye girdi.Bende gönül rahatlığıyla başladım eve yürümeye…Yürürken baktım ; köşede zarbolar.Kesin bir mevzu olmuş.Baktım bizim Yılmaz da orada.

” Moruk ne iş bolum ? Hayır mevzu bizim mi karşim niye alo demiyorsun ” Yılmaz ; ” Ya karşim rahat olsana Ada’lı çocuğun biri atkı şekli yapmış salına salına yürüyor Fethiye’de,hap etmişler çocuğu” dedi.”He neyse karşim o zaman ben kaçıyorum hadi eyvallah ” Tam oradan uzaklaşırken Yılmaz ; ” Moruk bee…Fazla sigaran var mı ? ” Yaa beni bi salın bolummm!

İşte böyle birşey İzmit Ağzı,İzmitçe.Burada geçen olay tamamiyle bir hayal ürünüdür.İzmitçe olarak bilinen İzmitli gençlerin,bu ağzı çoğu zaman kullanmış ve halen hayatımın birçok bölümünde kullandığım bu sözleri,kelimeleri bir hikayede betimleyip anlatmaya çalıştım.Eğer yazıyı anlamakta güçlük çekiyorsanız; sözlük kurcalamanıza gerek yok.Çare olmayacaktır.Hemen bir İzmitli’ye danışmalısınız.Ayrıca varsa şekliniz İzmit’e bekleriz!