İtalya’da Yeni Bir Siyasi Kriz

1.170 views
views

İtalya yeni bir siyasi kriz ile karşı karşıya kaldı. Başbakan Enrico Letta, kendisinin de üye olduğu geniş tabanlı sağ-sol koalisyon hükümetinin büyük ortağı konumunda bulunan Demokratik Parti’deki desteğini kaybedince istifa etti.

İtalya Başbakanı Enrico Letta, bir süredir partisi Demokrat Parti’nin lideri Matteo Renzi ile anlaşmazlık içinde bulunuyordu. Demokrat Parti yönetim kurulunun akşam saatlerinde yaptığı olağanüstü toplantıda hükümetin değişmesi gerektiği düşüncesinde uzlaşılması üzerine Letta, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya istifasını sunacağını açıklamıştı.

Enrico Letta’nın istifa kararı başbakanlık resmi internet sitesinde yapılan kısa açıklamayla duyuruldu. Yapılan açıklamada ayrıca istifa kararının Demokrat Parti’nin aldığı yönetim kurulu doğrultusunda olduğu da belirtildi.

Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de kabul edilen Letta, sarayda yaklaşık yarım saat kadar kaldı. Yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı, Başbakan Letta’nın kaçınılmaz olarak belirttiği istifasını aldı” ifadesine de yer verildi.

Enrico Letta  liderliğindeki  hükümet, yaklaşık 10 aydır iktidarda bulunuyordu.

İki bakan da çeşitli sebeplerle istifa etmişti.