İsveç Filistin’i Resmen Tanıdı ve Sorunlar Baş Gösterdi

1.050 views
views

  İsveç Filistin’i resmen tanıdığını açıkladı ve bu konuda adım atam ilk Avrupa ülkesi konumuna geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom, Dagens Nyheter gazetesinde yer alan açıklamasında bölgede sürekli yıkım, kaos ve çıkmaza giren görüşmelerin olduğunu, bölgede daha huzurlu ve iyi bir gelecek yaratılması umuduyla bu adımı attıklarını belirtti.

Ekim ayının başlarında İsveç Filistin’i tanıma adımı atacaklarını ABD ise böyle bir adım için erken olduğunu vurgulamıştı. Dışişleri Bakanı, açıklamasında diğer ülkelerin de İsveç’in izinden gitmelerini umut ettiğini belirtti. Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas İsveç’in cesur ve tarihi diye nitelendirdiği ni adımı memnuniyetle karşıladı ve Margot Wallstrom gibi Mahmud Abbas da diğer ülkelerin de İsveç’in izinden gitmeleri çağrısını yaptı.

Mahmud Abbbas’ın sözcüsü Ebu Rudeyna yaptığı açıklamada: “Bu karar İsrail’in Kudüs’te yaptıklarına bir cevap oldu.” dedi ve Abbas’ın, “Bizim 1967 sınırlarını esas alan, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti olarak varolma hakkımızı tanımakta çekimser davranan diğer tüm ülkeler İsveç’in yolundan gitmeli.” dedi.

Bu gelişmeler üzerine  İsrail ve İsveç arasında gerginlik yaşandı. İsrail Stockholm Büyükelçisini geri çağırdı ve yaptığı açıklamada “İsveç Ortadoğu’daki ilişkilerin  İKEA’da montajını kendinizin yaptığınız mobilyalardan daha karmaşık olduğunu anlamalı.” sözleriyle İsveç’in dünyaca ünlü mobilya markası İKEA’ya da göndermede bulundu. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom ise esprili ve bir o kadar da iğneleyici açıklamasında: “Ona Ikea mobilyası göndermekten memnun olurum. O da gerekenin bir ortak, işbirliği gereksinimi ve iyi bir kullanım kılavuzu olduğunu görür.”