İşsizlik Artık Popüler Meslek

1.109 views
views

Herhangi bir ekonomik toplumda çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin bulunması durumudur, işsizlik Ülkemizde de en büyük sorunlardan biridir. TÜİK’in Hanehalkı İşgücü İstatistikleri 2014 Eylül ayı verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Eylül döneminde 3 milyon 64 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %10,5 seviyesinde gerçekleşti. Bu son yıllarda ülkemizde görülen en yüksek işsizlik oranıydı. OECD ise Türkiye’nin 2015 yılı işsizlik oranı beklentisini % 10,1 olarak açıkladı.

İşsizlik oranları bu durumdayken ülkemizde en çok para kazandıran sektörler ve mesleklere ilişkin sık sık veriler açıklanmaktadır. Günümüzde iş bulma kaygısı taşıyan bireylerin sayısı çok fazladır. Tercih edilen ve yüksek ücretli meslekler ve sektörler 2013 – 2015 itibariyle ilk sırada Ham petrol ve doğalgaz çıkarımı bulunuyor. Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile tütün ürünleri imalatı da en çok kazandıran işlerin başında geliyor. Pazarlama, tıp, hukuk Türkiye’de genel anlamda  her zaman tercih edilen alanlardır. Otomotiv ve jeoloji mühendislikleri de son yıllarda parlayan bölümlerin başında geliyor.

Dünya da işsizlik oranı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Dünya Ekonomik Forumu öncesinde İşgücü Piyasası Raporu’nu yayımladı. Rapora göre işsizlik oranı dünyada yüzde 6 idi (22- 25 Ocak 2014). California merkezli, dünya çapında 400’ün üzerinde ofisi bulunan insan kaynakları ve danışmanlık şirketi Robert Half’ in yaptığı yeni araştırma, 2015 yılının gözde mesleklerini sıralıyor. Robert Half, 2015 yılında ABD’de ortalama yüzde 3,8 maaş zammı öngörürken teknoloji sektöründe bu oranın yüzde 5,7’ye ulaşacağını öngörüyor.  ABD’de en çok kazandıran meslekler: Baş güvenlik sorumlusu, Veri mimarı, Avukat, İnsan kaynakları asistanı, Mobil uygulamalar geliştiricisi, Muhasebe elemanı, İçerik stratejisti, Denetim elemanı, Kıdemli iş sistemleri analisti, Mobil tasarımcı.§

Dünya zengin ve fakir nüfus arasındaki makasın gittikçe açıldığı bir ekonomik konjonktüre evrilirken ülkelerdeki işsizlik oranlarının ve popüler sektörlerden elde edilen kazançların rakamları şaşkınlık ve endişe uyandırıyor.  Genç nüfusun iş gücüne katılımı adına gelecek tahminlerinde ekonomistlerin yorumlarını takip etmek faydalı olacaktır.

 Burcu KESKİN


* http://tr.wikipedia.org/wiki/İşsizlik

 http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/938585-turkiyede-en-cok-kazandiran-isler/7

 http://www.sendika.org/2014/01/dunyada-issizlik-orani-yuzde-6/

§ http://www.hayatnotu.com/2015in-en-cok-para-kazandiran-meslekleri.html