İşe Odaklanmanın Püf Noktaları

1.488 views
views

İş ve eğitim hayatınızda konuya odaklanmak başarının en büyük sırrıdır.

Her gününüz bir diğeriyle aynı olmadığı gibi konsantrasyonunuzu da her gün aynı oranda koruyamayabilirsiniz. Bu dikkatinizi dağıtır ve belki de en odaklanmanız gereken dönemi heba edersiniz ve zincirleme bir etkiyle başarısızlığa sürüklenebilirsiniz. İşe odaklanmanıza yardımcı olacak ipuçlarını öğrenmeye ne dersiniz?

 Öncelikle bütün sosyal ağlardan çalışırken uzak durun. Bir konuya odaklanmışken en çok dikkatinizi dağıtacak etkenlerden arasında, ilk sırada sosyal ağ paylaşımları geliyor. Özellikle bilgisayar başında çalışanların ekstra dikkat etmesi gereken sosyal medya, sizi bir anda işten kopartan ve işe dönmenizi çok zorlaştıran bir faktördür.

Hedeflediğiniz işi bitirmeden dikkatinizi dağıtacak her şeyi engelleyin. Sadece tek bir olaya konsantre olun.

Mola vermek işten kaytarmak gibi algılansa da, mutlaka işe ara verme özelliğini edinin. Bilgisayar başında çalışanların düzenli aralıklarla mola vermesi gerekir. Mola vermek sağlığınız için de önemlidir. Bu dinlenme sürelerini en aktif şekilde geçirip zamanı fazla abartmadan uygularsanız işinizde daha verimli olmanız mümkün.

Kesintisiz çalışmak işten kopmamak adına olumlu bir sistem olabilir, fakat bunu sürekli hale getirmeniz haftanın bütününde sizi bitiren bir durum haline gelecektir. İşlerinizi çok biriktirmeden ve aceleye getirmeden yapmanız, sizi hafta boyunca eşit şekilde yorulmanızı bu sayede daha rahat bir çalışma programı uygulamanızı sağlar.

Sizi en sıkan işleri ilk sıraya koymak diğer işlerinizde daha başarılı çalışmanız için etkili bir yöntem. Bu şekilde çalıştığınızda haftanın ilk günlerinde zor olan işler bitirip, daha çok keyif aldığınız işleri sonraya bırakırsanız, kaliteli işler yapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

İşe yeterince odaklanamama size stres ve sinir bozukluğu olarak geri dönecektir. Ofiste işlerinize dikkat vererek çalışmanız gün içinde sizi çok yorsa da, işleriniz bittiğinde evinize daha huzurlu dönme imkânı sağlayacaktır.

Çalıştığınız ortamın düzenli olması ve çalışma alanınız da bulunan renkler de odaklanma konusunda size yardımcı olacaktır. Bu tür mekânlarınızda açık renkler kullanmanız çalışma esnasında aniden bastıran uykudan da kendinizi korumuş olacaksınız. Bu sayede gözleriniz de yorulmayacak ve göz sağlığınızı da korumuş olacaksınız. Eğer çalışma alanlarınızda turuncu rengini de ufak nesnelerde kullanırsanız hem sizi yormayacaktır hem de rengin yaratıcılığınızı arttırma özelliği etkin hale gelecektir.